Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Coğrafya / Adıyamanın Eğitim Durumu

Adıyamanın Eğitim Durumu

Sponsorlu Bağlantılar

 Adıyamanın Eğitim Durumu Hakkında Bilgi

İnsan hayatında, en önemli unsur olan,eğitim ve kültür; kuruluşu çok eskilere dayanan, ilçemiz Besni, gerek Cumhuriyet gerekse de Osmanlı döneminden beri, eğitim, öğretim ve kültüre önem veren yerleşim yerlerinden biridir. Bu konuda Osmanlı arşivlerinden yazılı kaynaklara geçmiş sağlam veriler bulunmaktadır.

16ncı yüzyılda Hasan Bey Muallim Hanesi (öğretmen okulu) ve Bekir Bey Medreselerinin Besni?de bulunduğu, 20nci yüzyılın başlarında bir Rüştiye Mektebi ( ortaokul ), 748 talebesi bulunan 38 sübyan mektebi ( ilkokul ), Üç kiliseye bağlı olan, iki gayri Müslim mektebi, olduğu kayıtlarda sabittir.

Cumhuriyet döneminde de, eski Besni?de 2 ilkokulun bulunduğu ve gece mekteplerinin açıldığı, bilinmektedir.Cumhuriyet dönemi, Besni?mizin yeni yerleşim yerinde de, 1938 yılında Dumlupınar İlköğretim Okulunun eğitim ve öğretime açıldığı bilinmektedir.

1949 yılında halkın katkılarıyla, müstakil ortaokul binası yapılmış ve öğretime başlamıştır. Ortaokul, 1969-70 yılında Besni Lisesine dönüştürülmüştür.1960?lı yıllarda iki ilkokulun daha yapıldığı, 1968 yılında Türkiye ?de 89 okuldan birisi olan Besni İlk Öğretmen Okulu öğrenime açılmıştır.

İlçe merkezinde çeşitli kültürel faaliyetlerin yapılabileceği biri Kültür Merkezi faaliyete geçmiştir. Kültür Merkezinde İlçe Halk Kütüphanesi ve Halk Eğitim Merkezi faaliyet göstermektedir. Ayrıca Suvarlı, Şambayat ve Çakırhüyük Bledelerinde 1?er adet olmak üzere toplam 4 tane halk kütüphanesi vardır. İlçemizde 4 adet matbaa mevcut olup, bunlardan 1 tanesi Besni Ekspres, 1 tanesi Besni Güncel adı altında mahalli gazeteleri haftada 2 gün yayınlanmakta olup, 2 tanesi de Çiğdem Ofset ve Kardeşler Ofset tarafından kullanılmaktadır.
İlçede 1 öğretmenevi, 1 yüzme havuzu, 1 Do-Kan Spor Merkezi, 4 halı saha, İlçe merkezi, Sarıyaprak, Şambayat, Köseceli, Çakırhöyük, Suvarlı ve Üçgöz beldeleri ile Yazıkarakuyu Köyünde olmak üzere 8 adet spor sahası mevcuttur. Besni merkezindeki spor sahası 1.500 seyirci kapasiteli seyirci trübününe sahiptir.
Günümüzde, ilçe merkezimizde, 7 lise (liseler bünyesinde Yabancı Dil Ağırlıklı Lise, Anadolu Ticaret Lisesi, ve Anadolu Kız Meslek Lisesi), belde ve köylerimizde de 5 lise olmak üzere 12 lisemiz mevcuttur. Ayrıca liseye devam eden kızlarımızın okullarına devam edebilmeleri için Besni Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından YİBO bünyesinde kız öğrenci urdu oluşturulmuştur.

İlköğretim olarak, ilçe merkezinde biri Yatılı Bölge olmak üzere, 11 ilköğretim okulu, 1 müstakil anaokulu, 1 Ahmet Emine Çil İş Okulu ve İlköğretim Okulu (Engelliler okulu) mevcuttur. Belde ve köylerimizde, 27 tane müstakil ilköğretim okulu eğitim öğretime devam etmektedir. İlköğretim okullarının tümünde, okul öncesi sınıf vardır. Ayrıca, köy ve mezralarımızda, 70 adet Birleştirilmiş Beş Sınıflı İlköğretim Okulu mevcuttur.

İlçede bununla beraber 1 İlçe Halk Kütüphanesi, 5 ders hane, 4 özel yurt, 2 Motorlu Taşıt Sürücü Kursu mevcuttur.
Bu manada, eğitim, öğretim ve kültüre önem veren ilçemizde okullaşma laşma oranı % 100?dür. İlçe merkezinde okuma oranı % 95, köylerde % 75 civarındadır. Milli Eğitim politikalarına ters düşecek, hiçbir örf adet yoktur. Yetiştirmiş oluğu ilim adamı, ticaret adamı, politikacıları ile bunu ispatlamış durumdadır.

lçe Halk Eğitim Merkezinde, 2005-2006 eğitim ve öğretim yılında, çeşitli alanlarda, (halıcılık, temel giyim, makine nakış, bilgisayar, İngilizce, Bağlama, Halk oyunları, kalorifer ateşçiliği, masa tenisi, futbol, ÖSS, LGS, Okuma?yazma, ahşap boyama ve yüzme) 122 kurs açılmış olup, bu kurslara 2648 kursiyer katılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

İlçede Gaziantep Üniversitesine bağlı olarak Besni Meslek Yüksek Okulu adı altında 1 adet yüksek okul bulunmaktadır. Bu okulumuz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçici olarak tahsis edilen, 4500 m2?si kapalı, 7000?m2 si açık alan olmak üzere, 11500?m2 kullanım alanına sahip binada öğretimine devam etmektedir. Okuldaki derslik sayısı 18 adet, 7 tanesi 36 kişilik ve 1 adedi de 40 kişilik olmak üzere tolam 8 derslik kulanımına hazırlanmıştır. Konferans Salonu bulunup 100 kişiliktir. Teknoloji laboratuvarı 1 adet olup, 100 kişiliktir. 2004-2005 eğitim öğretim yılında 52 öğrenci mezun olmuştur

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top