Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Coğrafya / Adıyamanın Hayvanları

Adıyamanın Hayvanları

Sponsorlu Bağlantılar

 Adıyaman Hayvancılık

HAYVANCILIK
Adıyamanın Hayvanları

adıyamanda hayvancılık

Adıyaman da toplam sığır mevcudu 55.400 baş olup mevcutlar içerisinde yerli ırkların oranı %28, kültür ırkların oranı %20 ve melez ırkın oranı %52’dir. Adıyaman ilinde kültür ırkı olarak bahsedilen sığır ırkı holştayn olup, az sayıda montofon ırkı sığır bulunmaktadır.

Adıyaman ili sığır varlığının ırk kompozisyonunun incelenmesinde de görüleceği gibi; kültür ırkı ve melez hayvan sayısındaki artış, ıslah çalışmalarında uygulanan suni ve tabi tohumlama faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır.

İlimizde küçükbaş hayvan varlığı 100.070 baştır. İlde koyun sayısı 61.126 baş, keçi sayısı 38.944 baştır. Toplam koyun varlığı içinde melezlerin önemli bir payı olmasına rağmen ivesi ırkı %10 civarındadır.

Adıyaman ilinde çoğunu yeni tip (fenni) kovan olmak üzere toplam 28.695 adet kovan bulunmaktadır. 2007 yılı istatistiklerine göre kovan sayısı bakımından ilimizin Türkiye içerisindeki payı % 0.7, bal üretim miktarı bakımından ilimizin Türkiye içerisindeki payı % 0.9’dur. Adıyaman da kovan başına düşen bal üretim miktarı 19 kg dır.

İlimizdeki kültür-melez ırkı hayvan varlığının sayıca artış göstermesi nedeni ile hayvansal üretimlerde de artış söz konusu olmuştur. 2007 yılı istatistiklerine göre sığır mevcudunun %0.5 i, koyun mevcudunun % 0.25 i, keçi mevcudunun % 0.65 i Adıyaman ilinde bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top