Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / Aerodinamik Nedir?

Aerodinamik Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

 Aerodinamik Nedir?

 Gazların hareketlerini ve gazlar içrisinde cisimlere tesirini, hareket eden cisimlerin şekillerini inceleyen bilim dalı. Aerodinamik mekaniğin bir koludur. Herhangi bir cisim hava içerisinde hareket ettirildiğinde hareketine tesir eden değişik kuvvetler ortaya çıkar. İşte bu kuvvetlere “Aerodinamik kuvvet” ve planladığımız şekilde hareketini hava içerisinde devam ettirebilen cismin şekline de “Aerodinamik şekil” adı verilir. Hava içinde hareket eden cisimlere havanın gösterdiği direnç kanunlarına varmak için iki yol vardır. Birinci yol, model cisimler hava içerisinde hareket ettirilir. İkinci yol, durmakta olan model cisimler üzerine hava yollanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok kolaylıkları olması olması bakımından laboratuvarlarda ve teknikte daha çok ikinci yol tercih edilir. Aerodinamik, daha çol deneye bağlı bir ilimdir. Aerodinamik kuralları iki şekilde bulunur. Ya hesap ve teorilerle iddia edilenler tecrübelerle hesaplanır, ya da tecrübelerle elde edilen ölçmeler ve neticeler üzerine yeni teoriler bina edilir. Değişik yerlerde yapılan deneylerin karşılaştırılabilmesi ve bunların neticelerinin duyurulabilmesi için bazı standart şartlara ihtiyaç vardır. İşte bu sebeple, milletlerarası havacılıkta sıcaklık basınç gibi atmosferik değerleri ihtiva edn standartlar kabul edilmiştir. Standart atmosfer adını verdiğimiz bu mukayese sistemine göre, deniz seviyesinde sıcaklığının 15 derece olduğu ve her bin metrede 6.5 derece arttığı, havanın kuru ve mükemmel bir gaz olduğu gibi kabuller yapılır.

Aerodinamik denilice akla hemen havacilik ve uzay çalışmaları gelmektedir. Halbuki günümüzde aerodinamik tahmin edemiyeceğimiz kadar geniş bir sahada kullanılmaktadır. Bunların başlıcaları, otomobil sanayi ve inşaat mühendisliği alanındadır.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top