Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Coğrafya / Akdeniz Bölgesinin Antalya Bölümü

Akdeniz Bölgesinin Antalya Bölümü

Sponsorlu Bağlantılar

Akdeniz Bölgesinin Antalya Bölümü
Antalya Bölümü
Antalya Bölümü, Türkiye’nin coğrafi bölgelerinden Akdeniz Bölgesi’nin batıda kalan bölümüne verilen isimdir. Doğu’da kalan kısım ise Adana Bölümü olarak adlandırılır.

Antalya Bölümü Coğrafi yapı

Antalya Bölümü , Akdeniz Bölgesi’nin en dağlık alanıdır. Burada yer alan Batı Toroslar kıyıdan itibaren hemen yükselir.. Antalya Körfezi’nin batısında Bey Dağları, kuzeyinde Sultan Dağları, doğusunda da Geyik Dağları yer alır.

Bölümdeki ovalar genellikle kireç taşının erimesiyle oluşmuş karstik alanlardır. Teke yöresinde Elmalı, Gölhisar, Acıpayam ve Tefenni ovaları ile Göller Yöresinde Isparta ovası bunların en önemlileridir.

Bölümde büyük akarsu yoktur. Başlıcaları ise; Dalaman, Aksu, Eşen ve Manavgat oluşturur.

Bölümün kuzey kesimine Göller Yöresi denir. Burada irili ufaklı çok sayıda göl vardır. Bunlardan; Türkiye’nin üçüncü büyük gölü Beyşehir ve Eğirdir göllerinin suları tatlı; Burdur Gölü ve Acıgöl’ün suları ise acıdır. Ayrıca Kovada, Suğla ve Salda gölleri de bu bölümde yer alır.

Antalya Bölümü İklimi

Genellike Akdeniz İklimi hakimdir. Bitki örtüsü ağırlıklı olarak makidir. İç kesimlerde Karasal İklim de görülür. bu bölgeler de ise bitki örtüsü daha çok bozkırdır.

Antalya Bölümü Nüfus

Bölge genellikle dağlık olduğu için nufüs yoğunluğu azdır. Yerleşim daha çok güneyde, sahil bölgesinde yer alır. Antalya, Burdur, Isparta bölümün illeridir. Yerleşim alanları Antalya Ovası ile Göller Bölgesi’nde yoğunlaşmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

alıntı

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top