Pazartesi , Ekim 20 2014
Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Babiller Hakkında Kısa Bilgi

Babiller Hakkında Kısa Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Babiller Hakkında Kısa Bilgi
Adını başkentinden alan ve MÖ 1000 ile 2000 yılları arasında hüküm süren Babil uygarlığı, özellikle kültürel alanda etklli olmuştur.

Yazı ve takvim alanında öncü kültürlerden olan babiller,Mezopotamyada bulunan pek çok uygarlığa da örnek olmuşlardır. Bu dönemde, sanatlar, ticaret ve sanayi çok gelişmişti. Ne var ki bu parlak dönem çok uzun sürmedi. Nebuchadnezzar’ın ölümünden sonra imparatorluk çöküş sürecine girdi.

Büyük İskender İÖ 323’te bu kentte, Nebuchadnezzar’ın sarayında öldü. İskender’den sonra bölgeye egemen olan Selevkoslar döneminde Babil bir süre daha önemini korudu. Ama Selevkoslar İÖ 311′de Babil kentinin kuzeyinde Seleukeia adında bir başkent kurup Babil’de oturanları buraya yerleştirdiler. Babil de zamanla tarihten silindi. Ama Babil uygarlığının izleri varlığını korudu. Örneğin, çivi yazısı Hıristiyanlık’ın başlangıcına kadar kullanıldı.

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /babiller hakkında kısa bilgi

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top