Cumartesi , Kasım 29 2014
Son Haberler
Anasayfa / Spor / Badminton Nasıl Oynanır

Badminton Nasıl Oynanır

Badminton Nasıl Oynanır
badminton


Kortta, raketler yardımı ile topu ağ üzerinden aşırarak oynanan, tenise benzeri bir oyun. Oyun alanı, 13.40 m x 5.20 m boyutlarındadır. Ancak her yarı alan, çiftlerde 76′şar cm daha kısa. Teklerde ise 90′ar cm daha dar olarak kullanılır. Oyunda amaç, topu kendi alanına düşürmeden, ağ üzerinden aşırarak, geri gelmeyecek biçimde rakip alana göndermektir, servis atan tarafın hatası, topun ve servisin rakibe geçmesine yol açar. Servis karşılayan tarafın hatası ise rakibe sayı kazandırır.

Oyunda mantar veya plastik başlığa takılı 14-16 tüy bulunan beyaz deriyle kaplı, içinde kuçuk bir bilye bulunan paraşütlü top ve uçucu ad, verilen bir top kullanılır. Kartlaşmalar tekler, çiftler ve karışık çiftler kategorilerinde yapılır. Oyun en fazla 3 set halinde oynanır. 3 setlik bir karşı*laşmada iki set alan oyuncu oyunu kazanır. Bir seti alabilmek için 15 veya 21 (tek bayanlarda 11) say, almak gerekir. Uzatma söz konusu olduğunda bu rakamlar değişir. Sayılar, her zaman servis atan taraf kazanır.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top