Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Biyoloji / Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?

Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?

Sponsorlu Bağlantılar

Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?
Vücudumuz Farklı Enfeksiyon Ve Toksik Ajanlarla Savaşmak İçin Bağışıklık Sistemine Sahiptir. Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemi Kendimizi İyi Hissetmemizi, İyi Görünmemizi Ve Enerjimizi Daha İyi Kullanmamızı Sağlar. Bizi Enfeksiyonlardan, Kanserden Ve Çevresel Zararlardan Korur, Yanık Ya Da Ameliyat Sonrası İyileşmeyi Çabuklaştırır.

Bağışıklı Sistemimizi Zayıflatan Faktörlerden Kaçınmaya Çalışmak Örneğin Bizi Strese Sokan Faktörlerden Olabildiğince Uzakta Kalmak, Hayata Ve Olaylara Pozitif Bir Bakış Açısıyla Yaklaşmak, Alkol Ve Sigara Tüketiminden Uzak Kalmak, Dengeli Ve Düzenli Beslenmek, Düzenli Spor Yapmak Bağışıklık Sistemimize Verebileceğimiz Destekler Arasındadır. Ama Zaman Zaman Bu Destekler De Yetersiz Kalır Ve Dışardan Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirici Yardımlar (Takviyeler) Da Almak Durumunda Kalabiliriz.

Bağışıklık Sisteminin Dengelenmesinde Sağlıklı, Yeterli Ve Dengeli Beslenme Önemli Bir Yer Tutar. Yiyecekler Yendikten Sonra Vücuda Enerji Vermek İçin Oksijenle Yanarlar, Yanma Sırasında Zararlı Maddeler Olan Serbest Radikaller Oluşur. Çoğalan Serbest Radikaller, Vücudun Tüm Hücre Ve Organlarına Zarar Vermeye Başlarlar. Serbest Radikallerden Tamamen Uzak Kalabilmek Olanaksızdır. Böcek Öldürücüler, Endüstride Kullanılan Kimyasal Maddeler, İşlenmiş Gıdalar, Sigara Dumanı, Güneşin Zararlı U.V Işınları Veya Alkolün Vücuda Girmesi, Stres Vücudumuzda Serbest Radikallerin Açığa Çıkmasına Neden Olur.

Bunun Dışında Çevredeki Hava Kirliliği, Ultraviyole Işınları, Radyasyon, Egzos Gazları, Sigarı Dumanı V.B. Gibi Bir Çok Faktör Hücrelerimizi Etkileyerek Serbest Radikalleri Çoğaltır. Vücutta Serbest Radikallerin Çoğalması Kalp Hastalığı, Kanser, Katarakt Ve Yaşlanma Gibi Sağlık Sorunlarını Daha Çabuk Ortaya Çıkarır. Bu Zararlı Etkilerden Kurtulmak İçin Vücudumuz Serbest Radikallere Karşı Savunma Mekanizması Geliştirir. Vücutta Üretilen Bazı Enzimler, Serbest Radikallerden Kurtulmamızı Sağlar, Yanmayı (Oksitlenmeyi) Önleyen Anti-Oksidan Maddeler Enzim Miktarını Artırır Ve Böylece Savunma Mekanizması Güçlenir.

Anti-Oksidanların En Önemlileri C Ve E Vitamini, Beta-Karoten, Selenyum, Bazı Protein Bileşikleri, İsoflavonlardır. Bu Anti-Oksidanları İçeren Besinleri Günlük Beslenmemiz İçerisinde Bol Miktarda Tüketmeliyiz.

Anti-Oksidanlar Dışında Bazı Besin Maddelerini Günlük Beslenmemize Eklememiz Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Etki Yapacaktır. Omega 3 Yağ Asitleri Adı Verilen Ve Balıkta Bolca Bulunan Yağ Asitleri Ve Proteinli Gıdalardan Aldığımız Arginin Amino Asidi, Bağışıklık Sistemimiz İçin Önemli Besin Kaynaklarıdır. Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Gıdalar Arasında Beta-Glukan, Echinacea, Probiyotikler, İzozomlar Ve Yeşil Çay Gibi Doğal Maddeler De Yer Alır.

Beta-Glukan Ekmek Mayası Hücre Duvarından Elde Edilen, Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Tamamen Doğal Bir Maddedir. Bağışıklık Cevabını Artırarak Vücut Savunma Hücrelerinin Patojenleri Daha Etkili Şekilde Yok Etmesini Sağlar Ve Sıklıkla Hastalıkları Önler. Kişinin Kendini Daha Sağlıklı Hissetmesini Sağlar. Aynı Zamanda Cildin Yaşlanmasını Geciktirir Ve Kolesterol Düzeyini Düşürür. Stres Gibi Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Faktörlere Karşı Vücut Direncini Artırır. Sık Enfeksiyon Geçiren Kişilerde De Vücudun Hastalıkla Mücadelesini Kolaylaştırır. Echinacea Doktorlar Tarafından Çok Eski Tarihlerden Bu Yana Soğuk Algınlığı Tedavisinde Kullanılır. Doktor Kontrolü İle Kullanılması Gerekir.

Her Erişkin Sağlam Ve İşler Halde Bir Bağışıklık Sistemine Sahiptir. Ancak Sık Hastalanma, Çevre Koşullarının Uygun Olmaması, Stres, Aşırı Yorgunluk, Uykusuzluk, Kötü Ve Yetersiz Beslenme, Sigara Ve Alkol Kullanımı, Aşırı Egzersiz Gibi Etkenler Bağışıklık Sisteminin Zayıflamasına Neden Olur. Bronzlaşmış Bir Deride U.V Işınları; Langerhans Hücrelerinin Yok Olmasına Dolayısıyla Bağışıklık Sisteminin Baskılanmasına Sebeb Olur. Dolayısıyla Deri Kanseri Ve Enfeksiyon Sıklığında Bir Artış Gözlemlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemine Sahip Olmanın En İyi Yolu Sağlıklı Bir Yaşam Tarzıdır. Besin Öğelerinin Organizmaya Yeterli Ve Dengeli Miktarda Sunulması, Kilo Kontrolü İçin Düzenli Ve Ağır Olmayan Kişiye Özel Bir Egzersiz Programı, Sağlıklı Ruh Hali İçinse Düzenlenmiş Sosyal Yaşam Ve Kontrol Edilebilen Stres Her Birey İçin Sağlığa Giden Yoldur.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top