Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / Bernoulli ilkesi (Bernoulli Denklemi)
Bernoulli ilkesi (Bernoulli Denklemi)

Bernoulli ilkesi (Bernoulli Denklemi)

Sponsorlu Bağlantılar

Bernoulli ilkesi (Bernoulli Denklemi)

Bernoulli ilkesi

     Venturimetreye giren bir hava akımı

Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın. Adı: VenturiFlow.png Gösterim: 11 Boyutu: 32.1 KB

Akışkanlar dinamiğinde Bernoulli prensibi, sürtünmesiz bir akış boyunca, hızda gerçekleşen bir artışın aynı anda ya basınçta ya da akışkanın potansiyel enerjisinde azalmaya neden olduğunu ifade eder. Bernoulli prensibi, adını Hollanda-İsviçre kökenli matematikçi Daniel Bernoulli’den almıştır. Bernoulli bu prensibini 1738 yılında “Hydrodynamica” adlı kitabında yayınlamıştır.


Bazen Bernoulli denklemi olarak da geçen bu prensip farklı türlerde akışkan debileri üzerinde uygulanabilir. Aslında farklı türlerde akımlar için farklı Bernoulli denklemleri vardır. Bernoulli prensibinin en basit hali sıkıştırılamaz akımlar (örn. çoğu sıvı akımlar) ve düşük Mach sayısında hareket eden sıkıştırılabilir akımlar (örn. gazlar) için geçerlidir.
Bernoulli prensibi, enerjinin korunumu yasasından çıkarılabilir. Buna göre sabit bir akımda, bir yolda hareket eden akışkanın sahip olduğu tüm mekanik enerjilerin toplamı yine bu yol üzerindeki her noktada eşittir. Bu ifade kinetik ve potansiyel enerji toplamlarının sabit olduğunu ifade eder. Bu yüzden akışkanın hızındaki herhangi bir artış, akışkanın dinamik basıncını ve kinetik enerjisini orantılı olarak artırırken statik basıncını ve potansiyel enerjisini düşürür.
Bernoulli prensibi, direkt olarak Newton’ın ikinci yasasından da elde edilebilir. Eğer küçük hacimli bir akışkan yatay olarak yüksek basınçlı bölgeden düşük basınçlı bölgeye doğru ilerliyorsa, arkada; önde olduğundan daha fazla basınç var demektir. Bu, akışkan üzerinde net bir kuvvet uygulayarak akım çizgisi boyunca hızlanmasını sağlar.

Sıkıştırılamaz akım denklemi
Bernoulli sıvılar üzerinde deneyler yapmıştır ve denklemi de yalnızca sıkıştırılamaz akımlar için geçerlidir. Bernoulli denkleminin yaygın bir hali aşağıdaki gibidir (Yer çekimi sabit):

Bernoulli denklemi
Bu denklemde:

v= akım çizgisinde, seçilen noktadaki akışkan hızı,
g= yer çekimi,
z= referans düzlemi üzerindeki elevasyon (düşü)
p= seçilen noktadaki basınç
ρ= yoğunluk

Bernoulli denkleminin uygulanabilmesi için aşağıdaki varsayımlar karşılanmalıdır:

Sponsorlu Bağlantılar

Akım sıkıştırılamaz olmalıdır; basınç değişse bile, akım çizgisi boyunca yoğunluk sabit kalmalıdır.
Viskoz kuvvetlerinin yarattığı sürtünme ihmal edilebilir olmalıdır.
Bernoulli denklemi 1

Aramalar
    /bernoulli ilkesi/bernoulli ilkesi nedir kısaca

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top