Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / Boşluğun Empedansı Dielektrik Sabiti

Boşluğun Empedansı Dielektrik Sabiti

Sponsorlu Bağlantılar

 Boşluğun Empedansı

Yalıtkanlık (Dielektrik) sabiti, bir malzemenin üzerinde yük depolayabilme yeteneğini ölçmeye yarayan katsayı. € ile gösterilen dielektrik sabiti aslında “boşluğun dielektrik sabiti” ve “malzemenin bağıl dielektrik sabiti” adı verilen iki bileşenden oluşur.

Hesaplama kolaylığı açısından her malzemenin dielektrik katsayısı, boşluğun dielektrik katsayısına göre oranlanır ve ortaya çıkan yeni katsayıya bağıl dielektrik (yalıtkanlık) sabiti adı verilir. Dielektrik sabiti aynı zamanda zıt yükleri birbirinden ayırabilme gücünün bir ölçüsüdür.mesela suyun dielektrik sabiti 78,54 olarak bilinir. bu değer su içinde kalan iyonların coulomb kuvvetinin havadakine nazaran 78,54 kez azaldığını gösterir.

dielektrik sabitinin büyük olması demek malzemenin elektrik yükünü daha uzun süre tutabilmesi demektir. Büyük dielektrik sabitli malzemeler konsansatör yapımında kullanılır. ancak yükük dielektrik sabitli malzemeler yoğun elektrik alanda kırılgandır. örneğin kuru hava düşük dielektrik sabitine sahiptir, fakat bu onları yüksek ğüçlü radyo frekanslı vericilerde kullanılan kapasitörler için mükemmel bir dielektrik malzeme yapar.

Hava dielektrikliği bozsa (dielektrik aniden akım iletmeye başladığı bir durum)bile bu durum  kalıcı değildir. Elektrik alan kaldırıldığında, hava, normal dielektrik durumuna döner. Ancak,  Polietilen veya cam gibi katı dielektrik maddeler, kalıcı bir hasar bırakabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Plakalar arasına yalıtkan bir malzeme (dielektrik) yerlestirildiğinde, yalıtkanların serbest hareket edebilecek yükleri bulunmadığından malzemeyi olusturan atom veya moleküller elektrik alan yönünde kutuplanır. Böylece bu atom veya moleküller küçük dipoller gibi davranır. Sekil 2’de görüldüğü gibi her bir dipolün olusturduğu elektrik alanı makroskopik ölçekte dielektriğin içinde birbirini götürür, fakat dielektriğin her iki yüzeyinde bağlı yük yoğunluğu olustuğu için sıfırlanmaz. Bu bağlı yükler, plakaların olusturduğu elektrik alanına zıt yönde bir elektrik alan olusturur, dolayısıyla toplam elektrik alan azalır. Alandaki azalma boyutsuz bağıl elektrik geçirgenlik sabiti (dielektrik sabiti) olarak adlandırılı.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top