Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Tarih / Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Bilgi Özet
Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Bilgi Özet
Büyük Selçuklu Devleti

Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Bilgi Özet

Sponsorlu Bağlantılar

Büyük Selçuklu devleti hakkında bilgi özet

Büyük Selçuklu Devleti

Büyük Selçuklu Devleti

Büyük Selçuklu Devleti ya da Büyük Selçuklu İmparatorluğu bir Türk devletidir.

Selçuklular hanedanının kurduğu ilk devlettir. Selçuklular tarafından kurulan diğer devletler ise Kirman Selçuklu Devleti Irak Selçuklu Devleti Suriye Selçuklu Devleti ve Anadolu Selçuklu Devleti’dir.


Göçmen Türklerde bozkırdaki ırmakları geçiş büyük önem arzediyordu. Oğuzname’de salı keşfeden kişi boyun önemli bir atası sayılmaktadır. Hanedanın atası olan Selçuk Bey tarafından temeli atılan bu devlet Bağdat’ı kendine başkent yaparak Abbâsî halifesinin koruyucusu konumuna erişti. Selçuk Bey’in önderliğinde 10. yüzyılın ikinci yarısında göç ederek Cen

Sponsorlu Bağlantılar
d bölgesine yerleştiler ve İslam dinini benimsediler. Bu göçebe topluluk Karahanlılara ve Samanilere savaşlarda asker vererek karşılığında geniş otlaklar

elde ettiler. Selçuk Bey’in 1009′da ölümünden sonra daha da güneye indiler.

Selçuk Bey’in oğlu Arslan Bey’in yönetiminde Karahanlıları ve Gaznelileri endişelendirecek kadar güçlendiler. Arslan Bey’in Gaznelilerce tutuklanması ve 1032′de ölmesinden sonra Selçuk Bey’in torunları Tuğrul Bey ve Çağrı Bey bağımsızlıklarını elde etmeye giriştiler.

1035′te büyük bir Gazneli ordusunu yenerek Horasan içlerine doğru ilerlediler. 1037′de de bugünkü Türkmenistan’da yer alan Merv kentini ele geçirdiler. 1038′de Gaznelileri ikinci kez yendiler ve Nişabur kentine girerek bağımsızlıklarını ilan ettiler. Tuğrul Bey sultan sanıyla hükümdar ilan edildi ve Büyük Selçuklu Devleti de böylece kurulmuş oldu.

Aramalar
    /büyük selçuklu devleti kısa özet/büyük selçuklu devleti özet/büyük selçuklu devleti hakkında bilgi

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top