Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Coğrafya / Ege Bölgesinin Geçitleri

Ege Bölgesinin Geçitleri

Sponsorlu Bağlantılar

Ege Bölgesinin Geçitleri
Ege Bölgesinin Geçitleri Şunlardır;

Afyonkarahisar -Aydın -Denizli- İzmir- Kütahya -Manisa- Muğla- Uşak

METRİS GEÇİDİ GÖÇEK GEÇİDİ ÇETİBELİ GEÇİDLERİ
(MUĞLA)
Muğla il sınırlarında yer alan bu geçitlerimize ulaşmanın tek ve keyifli yolu sırası ile Fethiye’ den başlangıç alırsak 11 Km. Sonunda ilk geçit olan 110 Rakımlık Metris Geçidi. Akabinde 43 Km. bir seyrin ardından 110 Rakımlık Göçek Geçidi. Hemen ardından Köyceğiz’ ide dolanarak sola sapıp Marmaris istikametine yönelerek 550 Rakımlık Çetibeli Geçidine ulaşabilirsiniz.

SAKAR GEÇİDİ:
(MUĞLA)
Muğla İl Sınırları içerisinde yer alan 585 Rakımlık bu geçidimizi Gökova’yı ayaklarınızın altına sererek geçmenize vesile oluyor.

TUZLABELİ GEÇİDİ:
(MUĞLA DENİZLİ SINRI)
Muğla ili ile Denizli illeri arasında sınır olan bu geçidimiz 1430 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Fethiye’den başlangıçla Üzümlü’ ye sapmadan, İnçirköy ve Arpacık köyüne saparak Denizli istikametine Karabayır köyüne sağ’a doğru sapıyorsunuz. Yaklaşık 43 Km. Sonra noktaya ulaşmanız mümkün.

GÖKBEL GEÇİDİ:
(MUĞLA AYDIN SINIRI)
Muğla Aydın il sınırında yer alan bu geçidimize Muğla ilinden hareketle Yatağana sapmadan 41 Km. Sonra ulaşabilirsiniz.

DİRİMLİ GEÇİDİ:
(MUĞLA BURDUR SINIRI)
Muğla il sınırıyla Burdur il sınırında olan bu geçidimiz 1560 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Muğla Kemerden çıkışla yaklaşık 60 Km. Sonra Bekçiler, Çobanisa Kasabalarına saparak ulaşabiliyorsunuz.

SABUNCUBELİ GEÇİDİ:
(İZMİR)
İzmir il sınırları dâhilinde olan Sabuncubeli Geçidimiz Çıkıştan 13 Km. Sonra Manisa yolu üzerinde 565 Rakımlık bir yükseltidedir.

KARABEL GEÇİDİ:
(İZMİR)
Karabel geçidi de Sabuncubeli geçidimiz gibi İzmir il sınırları dâhilinde olan geçitlerimizden. 465 Rakımlık bu geçidimize İzmir hareketle Kemalpaşa üzeri 1150 Yükseklikteki Kemalpaşa Dağını da sağınıza alarak Dereköy mevkiinde varabiliyorsunuz.
ÜÇLER GEÇİDİ:
(İZMİR MANİSA SINIRI)
Genelde Boz Dağlarının yükselti kattığı Üçler geçidi, 1200 Rakımlık noktasıyla Manisa, Salihliye bağlı gökköyle, İzmir, Ödemiş’ e bağlı Bozdağ köylerinin arasında, Ayrıca Dağı’nın zirve noktasındadır.
Salihliden 19. Km Manisa’dan hareketle gidileceği takdirde, Turgutlu (32) sonrasında Ahmetli(21) akabinde Salihli (11) den çıkarak beraberinde ise Gölcük Dinlenme Yerini de görerek varabilirsiniz.

HASANBELİ GEÇİDİ:
(DENİZLİ)
Bu geçidimiz Denizli il sınırları içinde olan, sağ yamacına 1415 M. Yüksekliğe Sahip Sarıkaya Tepesini alan 1035 Rakımlık bir geçidimizdir. Buraya ulaşmak Uşak’ tan hareketle 10 Km. Daha avantajlıdır. Denizliden 83 Km. Sonra varılırken Uşak’ tan 73 Km. Sonra ulaşılabilir.

İGDİR GEÇİDİ:
(DENİZLİ)
Bu geçidimizde Hasanbeli Geçidimiz gibi Denizli İl sınırlarında yer almaktadır. 995 Rakımlık bu geçidimize Denizliden daha çok Uşak’ a yakın olduğundan Uşak Sivaslı üzeri Denizlinin Çivril İlçesi İstikametinden ulaşılabilir. Caber ile İğdir kasabaları arasında sıkışan bir noktadır.

KAZIKBELİ GEÇİDİ:
(DENİZLİ)
Denizli il sırlarında yer alan Kazıkbeli Geçidine Tavas İlçesinden sağa, Denizliden hareketle 43 Km. sonra ulaşılabiliyor. 1250 Rakıma sahip bu geçidimiz de Tavas ovası ayaklarımızın altında seyre imkân sunuyor.

KÖROĞLUBELİ GEÇİDİ:
(AFYON)
Afyon il sınırları dâhilinde olan bu geçidimizin Afyona olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 25 km.dir. Ağın Dağının yükselti kattığı Köroğlubeli Geçidimizin rakımı 1400 Dir

ÇAKMAKTEPE GEÇİDİ:
(AFYON)
Afyon il sınırları dâhilinde yer alan bu geçidimizin rakımı 1880 iken, nokta olarak bulunduğu yer ise Afyon Sandıklı arasındadır. Afyon ile Sandıklı arası 58 Km.dir.

ÇATALTEPE GEÇİDİ:
(UŞAK)
Uşak il sınırlarında olan bu 1650 Rakımlık Geçidimize ulaşmanın en kolay yolu, Uşak’tan hareketle Güre istikametinden yaklaşık 55 Km. Sonra gidilen güzergâhıdır.

DUMLU GEÇİDİ:
(UŞAK)
Dumlu geçidi Uşak il sınırlarının kuzey doğu kesiminde 1277 Rakımlık yükseltiye sahip bir geçidimizdir. Güzergâhı Banaz yönünde olup yaklaşık 39.Km. Sonrasında Kaplancı kasabası mevkiindedir.

GÖLCÜK GEÇİDİ:
(KÜTAHYA)
Bu geçidimiz Kütahya il sınırlarında 1450 Rakımlık yükseltisiyle yer almaktadır. Eğrigöz Dağının yükselti kattığı bu geçidimize ulaşım hem Uşak hem de Kütahya yönünden yapılabilir. Her iki çıkıştan da yaklaşık olarak 100. Km. Yakın bir mesafe vardır.

SINDIRGIBELİ GEÇİDİ:
(MANİSA BALIKESİR SINIRI)
Aynı zamanda Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi sınır geçidi de olan Sındırgıbeli geçidi Manisa ile Balıkesir illerinin kesiştiği noktadadır. Kepez ve 1295 Rakımlara varan, Görenez Dağlarının yükselti kattığı Sındırgıbeli Geçidi 725Yükseltiye sahiptir. Bu noktaya Manisa’dan hareketle Saruhanlı, Akhisar yolunu izleyerek, Balıkesir’in Sındırgı istikametine yöneldiğiniz vakit 86.Km. Sonra varabilirsiniz. Bir başka güzergâhsa Balıkesir’den başlayarak Çağış, Bigadiç üzerinden Sındırgı’ya ulaşarak yaklaşık 70.Km. Sonra varmanızdır.

AKÇAGEDİK GEÇİDİ:
(BALIKESİR KÜTAHYA SINIRI)
Akçagedik Geçidi 1470 Rakımlık yükseltisiyle Balıkesir ili ile Kütahya illeri arasında sınır oluşturmakta. Manisa Salihliden çıkışta yaklaşık 113 Km.Sonra Simav Dağlarının eteklerini aşarak ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KÖMÜRCÜ GEÇİDİ:
(AYDIN İZMİR SINIRI)
Kömürlü Geçidine genelde Aydın Dağının özelde ise Cevizli Dağı ile Keyna Dağlarının eteklerini aşarak varabilirsiniz. Aydın ile İzmir arasında sıkışan bu geçidimiz 975 rakıma sahip.
Kömürlü Geçidine Aydından Kuşadası yönünde, İncirliova’ dan İzmir Tire yoluna saparak 13 Km. Sonra varabilirsiniz.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top