Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / Empedans (Özdirenç) Nedir?
Empedans (Özdirenç) Nedir?

Empedans (Özdirenç) Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Empedans (Özdirenç) Nedir?

Öz direnç, (empedans ya da elektriksel empedans olarakta adlandırılır)

Öz direncin grafiksel gösterimi

Empedans

Alternatif akım’a (İngilizce’de AC) karşı koyan zorluk olarak adlandırılır. İçinde kondansatör ve endüktans gibi zamanla değişen değerlere sahip olan elemanlar olan devrelerde direnç yerine öz direnç kullanılmaktadır. Öz direnç gerilim ve akımın sadece görünür genliğini açıklamakla kalmaz, ayrıca görünür fazını da açıklar. DA (DC) devrelerinde öz direnç ile direnç arasında hiçbir fark yoktur. Direnç sıfır faz açısına sahip öz direnç olarak adlandırılabilir.
Öz direncin genellikle sembolü öz direnc sembolü ile gösterilir ve hem genliğini hem de fazını ifade eden gösterim ozdirenc sembolü‘dir. Bununla beraber karmaşık sayı ifadesi devre analizi uygulamalarında daha sık kullanılır. Empedans (öz direnç) ifadesi ilk olarak Temmuz 1886’da Oliver Heaviside tarafından kullanıldı.1893’de Arthur Kennelly de öz direnci karmaşık sayılarla ilk kullanandı.


Öz direnç, frekans domeninde gerilimin akıma bölümüdür. Diğer ifadeyse, gerilim–akım oranı belirli ω sıklıktaki tek bir karmaşık kuvvettir. Öz direnç genellikle karmaşık sayıdır. Fakat bu karmaşık sayı, Uluslararası Birimler Sistemi (SI)’ya göre direnç ile aynı birime sahiptir ve o da ohm’dur. Sinüzoid bir akım veya gerilim için, Karmaşık öz direncin kutupsal form, gerilim ve akımın genlik ve fazını ifade eder. Özellikle,

Karmaşık öz diencin genliği, voltaj genliğinin akımın genliğine oranıdır.
Karmaşık öz direncin fazı, akımla gerilim arasındaki faz farkıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Empedansın çarpmaya göre tersi admittanstır. (örn, admittans akımın gerilime oranıdır ve siemens olarak bilinir. Eskiden birimi mho idi).

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top