Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Engelli Bireyleri Eğiten Okullar Ve Eğitimleri Hakkında Bilgi

Engelli Bireyleri Eğiten Okullar Ve Eğitimleri Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Engelli Bireyleri Eğiten Okullar Ve Eğitimleri Hakkında Bilgi

Eğitim’in insan üzerinde büyük bir etkisi vardır. Her bireyin eğitimli olması demek o bölgenin istikrarını ikiye katlamaya yeter. Her insanın hak ve özgürlükleri arasında eğitim hakkı da vardır. İnsanlar nasıl okullarda rahatça eğitim alabiliyorsa, engelli vatandaşlarımızda eğitim alabilirler.

Engelli vatandaşlarımızın rahatsızlık durumuna göre çeşitli eğitim alanlarında özgürlük kazanabiliyorlar. Engelliler normal eğitimin yanı sıra özel eğitim alma hakları da vardır. Ülkemizdeki engellilere de eğitim konusun her alanda büyük çalışmalar gösterilmiştir. Bunların başında engelli vatandaşlar için rehabilitasyon merkezleri gelir. Yetkililer ülkenin her alanında rehabilitasyon merkezleri kurarak engelli vatandaşları da topluma kazandırmayı başarmıştır.

Engelliler ne tür eğitim alabilirler?
Engelli vatandaşlar hastalıklarının durumuna göre eğitim alırlar. Bunların yanı sıra genel kültür eğitimlerini de sürdürebilirler.

• Engelliler MEB bakanlığınca açılmış özel rehabilitasyon merkezlerinde genel kültür eğitimi alabilirler.
• Engelliler özel yetenek eğitimi alabilirler.
• Engelliler yüzme gibi spor dalları başta gelmek üzere eğitim alabilirler.
• Engelliler rahatsızlık durumuna göre belirli üniversitelerde de eğitim alarak, hayatta aktifliğini sürdürebilirler.

Engellilerin eğitimi hakkında düzenlene anayasa maddesinde “Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz” sözcüğü akıllara kazınan engellilerin eğitim hakkında bir engeli olmadığını ispatlayan bir sözcüktür.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğitimin her insana olduğunu unutmayalım. Çevremizde bulunan engelli vatandaşlarımızı daha çok ufak yaşlarda bu tür eğitim kurumlarına kayıt ederek, topluma daha uyumlu ve sağlıklı bir şekilde hazırlayalım.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top