Perşembe , Ekim 23 2014
Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Farz Namazı Cemaatle Nasıl Kılınır

Farz Namazı Cemaatle Nasıl Kılınır

Sponsorlu Bağlantılar

Farz Namazı Cemaatle Nasıl Kılınır
Cemaatle namaz kılmak Sünnet-i hüdadır. Yani İslam’ın şiarı olan sünnettir. Özürsüz terki caiz değildir.

Farz namazlarından olan yatsı namazının farzı cemaatle birlikte kılınışı şöledir

Yatsı namazı, dördü sünnet, dördü farz, ikisi son sünnet ve üçü de vitir olmak üzere on üç rek`attır.

İmama uyan bir kimse, yani muktedî, imam tekbir aldıktan sonra, o da tekbir alarak namaza durur. Yalnız Sübhânekeyi okuyup sükût eder. Fâtiha ve başka ayet okumaz. İmam rükû`a gittiği zaman, o da rükû`a gider. Rükû`daki tesbihleri söyler. İmam rüku`dan Semiallahü limen hamideh” diyerek doğrulduğunda ise, Rabbena lekel-hamd der. Secdeye gittiklerinde de secde tesbihlerini okur.

Üç veya dört rek`atlı namazların ilk oturuşunda sadece Tehıyyat okunur. Son oturuşta ise, Tehıyyât ile beraber salâvat ve dualar okunarak imamla birlikte selâm verilir.

İmama uyan kimsenin, onun arkasında Fâtiha ve zamm-ı sûre okuması tahrîmen mekruhtur. Çünkü imam cemaata riyaseten okumaktadır. İmamın okuması cemaatın okuması yerine de geçer. Nitekim hadîs-i şerîf`te de bu husus sarahaten belirtilmiştir.

İmam-ı Muhammed, imamın kırâeti âşikâre yaptığı namazlarda cemaatın okumasını mekruh görmüşse de, imamın gizli okuduğu yerlerde cemaatın da okumasını caiz görmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top