Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / Floresan Lambalar Hakkında Kısa Bilgi

Floresan Lambalar Hakkında Kısa Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Floresan Lambalar Hakkında Kısa Bilgi

Flüorışıyla ışık saçan elektrik lambası.

Floresan lamba düşük basınçta, örneğin cıva buharıyla doldurulmuş bir deşarj tüpüdür. Lambanın iç yüzü fosforla kaplanmıştır. Cıva buharı içinden elektrik akımı geçtiğinde morötesi ışınım meydana gelir. Bu ışınım fosfora çarparak fosforun ışık saçmasına yol açar. Floresan lambalar akkor lambalardan daha verimlidir. Bunun nedeni ısı kayıplarının (enerjinin ısıya dönüşen bölümünün) daha az olmasıdır.

Floresan lamba, güneş ışığına yakın bir ışık vermekle birlikte, titreklik yapmasından ötürü göze zararlıdır. Ancak üç fazlı bir şebekede her faza bir floresan lamba bağlanarak gerçekte alternatif akımda gerilimle akım arasında faz farkından kaynaklanan bu titreklik giderilebilir. Bu nedenle sanayi kuruluşları, üçlü gruplar hâlinde kullanılan floresan lambalarla aydınlatılır.

Floresan lambaların hayatımıza girişi 1935 yılına dek uzanıyor. İlk floresan lambayı Amerikan General Electric firması buldu ve ürünlerini Eylül 1935’te Cincinnati’de düzenlenen Aydınlatma Mühendisliği Derneği toplantılarında tanıttı. İlk floresan lambaçevresine yeşil bir ışık veriyordu.

Halka yayılması için floresan lambaların çeşitli ortamlarda denenmesi gerekiyordu. Bu denemelerin ilki ABD Patent Enstitüsü’nün yüzüncü kuruluş yıldönümü için düzenlenen akşam yemeğinde, balo salonunun aydınlatması için yapıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Alınan başarılı sonuçların ardından ev kullanımı için uygun hale getirilen floresan lambalar 1 Nisan 1938 tarihinde aynı anda hem General Electric hem de Westinghouse firmaları tarafından piyasaya sürüldü. 45, 60 ve 90 santimerelik 3 boyda piyasaya çıkan lambaların fiyatı ise 2 doların altındaydı.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top