Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / Gazların Kinetik Teorisi ile İlgili Bilgiler

Gazların Kinetik Teorisi ile İlgili Bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

 Gazların Kinetik Teorisi ile İlgili Bilgiler

Gazların Kinetik Teorisi

Kinetik teori veya gazların kinetik teorisi gazların basınç, sıcaklık, hacim gibi makroskopik özelliklerini moleküler bileşim ve hareketlerine bağlı olarak açıklayan teoridir. Gazların sıcaklık, basınç, ısınma ısısı ve iç enerjilerini, moleküllerinin hareketine dayanarak açıklayan teoriye verilen addır.

Esas olarak, teori Isaac Newton’un kanısının tersine basıncın moleküller arası statik itmeden kaynaklanmadığını, bunun yerine belli hızlarda hareket eden moleküller arası çarpışmalardan kaynaklandığını söyler. Kinetik teori aynı zamanda kinetik-moleküler teori veya çarpışma teorisi olarak da bilinir.

Maddenin, kinetik enerjileri sıcaklıkla birlikte artan hareket hâlindeki atom ve moleküllerden oluştuğunu dikkate alan bu teori, gerçekte yalnız gazlar için değil, maddenin bütün evreleri için kullanılır.

Kinetik teori, en çok mekanik ve olasılık teorilerinden yararlanır. Bu teoriye göre, örneğin kapalı bir kaptaki gazın basıncı, hareket hâlindeki moleküllerinin kabın çeperlerine çarpmasıyla oluşur. İdeal bir gaz için bu basınç, moleküllerin kütlesi, birim hacimdeki sayıları ve ortalama hızlarının karesiyle doğru orantılıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Vikipedi

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top