Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Coğrafya / Hatay İlinin İlçeleri

Hatay İlinin İlçeleri

Sponsorlu Bağlantılar

Hatay İlinin İlçeleri

 HATAY İlçeleri ve Özellikleri Hakkında Bilgiler:

Antakya Nereye Bağlı, Hatay
Antakya Nereye Bağlı, Hatay
Altınözü Nereye Bağlı, Hatay
Belen Nereye Bağlı, Hatay
Dörtyol Nereye Bağlı, Hatay
Erzin Nereye Bağlı, Hatay
Hassa Nereye Bağlı, Hatay
İskenderun Nereye Bağlı, Hatay
Kırıkhan Nereye Bağlı, Hatay
Kumlu Nereye Bağlı, Hatay
Reyhanlı Nereye Bağlı, Hatay
Samandağ Nereye Bağlı, Hatay
Yayladağı Nereye Bağlı, Hatay

İskenderun

Belen
Amanos Dağları üzerinde Akdeniz’i Amik Ovası’na bağlayan en önemli geçitte kurulmuştur. 1550′li yıllarda Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan kervansaray, cami ve hamam etrafında gelişmiş bir ilçedir. Soğukoluk (Güzelyayla) ve Atik yaz aylarında büyük ilgi gören yaylalardır.

Dörtyol
İskenderun Körfezi ile Nur Dağları arasında kurulmuştur. Dörtyol narenciye üretimi, plajları ve Botaş Boru Hattı Tesisleri ile tanınır. Kuzuculu’da bir orman içi dinlenme parkı vardır.

Erzin
Adana, Osmaniye, Dörtyol ve İskenderun Körfezi ile çevrilidir. Erzin’de narenciye üretimi ve plajları ile tanınır. İlçe yakınında bir orman içi parkı ve Başlamış Köyü’nde bir kaplıca ile madensuyu kaynağı ve bu kaynağın bulunduğu yerde sağlık turizmine yönelik tesisler bulunmaktadır.

Kırıkhan
Amik Ovası’nda Nur Dağları ile Suriye sınırı ve Hassa ile Kumlu İlçeleri arasında yer alır. Karasu, ilçe sınırları içinden geçer. Hatay’ın tek doğal gölü olan Gölbaşı Gölü (Balık gölü), Kırıkhan sınırları içindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top