Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Coğrafya / İç Anadolu Bölgesinin Geçitleri

İç Anadolu Bölgesinin Geçitleri

Sponsorlu Bağlantılar

İç Anadolu Bölgesinin Geçitleri
KURBAĞALIBELİ GEÇİDİ:
(SİVAS)
Sivas il sınırlarında Zara Suşehri arasında Şerefiye Güzergâhlı yol takibinde iki geçitten ilki olan Kurbağalıbeli Geçidi 1800 Rakıma sahip. Zara çıkışlı 32 Km de noktaya varılır.

KUŞYAKASI GEÇİDİ:
(SİVAS)
Sivas il sınırları dâhilinde olan Kuşyakası Geçidi 1510 Rakıma sahip. Zara Suşehri arasında Şerefiye yolu takipli, Zara çıkışlı 20 Km. de.

ÇORAKBOĞAZI GEÇİDİ:
(SİVAS)


Sivas il sınırları dâhilinde olan Çorakboğazı Geçidi 1850 Rakıma sahip. İmranlı ile Karacaören arasında sıkışan bu geçidimizin, İmranlı Karacaören arası 24 Km. dir.

SAEYFEBELİ GEÇİDİ:
(SİVAS)
Sivas merkeze yakın olan bu geçidimiz 1300 Rakıma sahip. Sivas Hafik arasında yer alır. Sivas Hafik ara mesafesi 35 Km

YAĞDONDURAN GEÇİDİ:

(SİVAS)
1750 Rakıma sahip Yağdonduran Geçidi Sivas il sınırları dâhilinde olup, Ulaş ile Gürün arasında Ulaş’ın Gürün istikameti çıkışıyla birlikte geçidi sarmaya başlıyorsunuz. Takriben ederi 18 km.dir.

KARABEL GEÇİDİ:
(SİVAS)
Zara ile Çetinkaya arasında yer alan ve iki geçitten biri olan Karabel Geçidi Çetinkaya çıkışlı ikinci sırada yer alırken Zara çıkışlı ise ilk sırada yer alır. Zara ile Çetinkaya arası 105 Km dir. Karabel Geçidi 1810 Rakıma sahiptir.

KIZBELİ GEÇİDİ:
(SİVAS)
Zara ile Çetinkaya arsında yer alan Kızbeli Geçidi 1560 Rakıma sahiptir. Zara çıkışlı ikinci sırada yer alırken Çetinkaya çıkışlı ise ilk sırada yer alır. Zara ile Çetinkaya ara mesafesi 105 Km. dir.

KARABAYIR GEÇİDİ:
(SİVAS)
Sivas il sınırında olan bu geçit, Zara ile Suşehri arasında olup, beldelerinden Şerefiye’yi de içinde barındıran yoldadır. 75 Km. lik bu geçişte sadece Karabayır Geçidi geçmekle kalmıyor tamamında Kurbağalıbeli (1800) ve Kuşyakası Geçitlerini de (1510) aşmış oluyorsunuz. 1925 Rakımlık bu geçidi besleyen yükseklik ise Köse Dağı ve diğer küçük dağlarımızdır.

ÇAMLIBELİ GEÇİDİ:
(SİVAS)
Sivas il sınırında İlçesi Yıldızeli ile beldeleri Çırçır arasında yer alan ve iki geçitten ikincisi olan Çamlıbel Geçidi. 1720 Rakıma sahiptir. Yıldızeli çıkışlı bu yolda Yıldızeli ile Çırçır arası ise 36 Km dir.

MIZIKAKIRAN GEÇİDİ:
(SİVAS)
Sivas il sınırında Yıldızeli ile beldeleri Çırçır arasında yer alan iki geçitten ilk olan Mızıkakıran Geçidi 1435 Rakıma sahiptir. Yıldızeli çıkışlı bu yolda Yıldızeli ile Çırçır arası ise 36 km.dir.

RÜZGARBELİ GEÇİDİ:
(SİVAS)
Sivas il sınırları dâhilinde yer alan Rüzgarbeli Geçidi 1520 Rakıma sahiptir. Yıldızeli ile Yavu arasında yer alır. Yıldızeli ile Yavu arası 35 Km.

MAZIKIRAN GEÇİDİ:
(SİVAS)
Sivas il sınırında yer alan bu geçidimiz 1800 Rakıma sahiptir. Daha çok Gürün’e yakın olan bu geçidimize ulaşmak için Gürün çıkışlı Kayseri Pınarbaşı yoluna girilmelidir.
KARAŞAR GEÇİDİ:
(SİVAS)
Sivas il sınırlarında yer alan bu geçidimizde Divriği ile Kangal arasında konumlanır. 1950 Rakıma sahip bu geçide Yama Dağı yükseklik katar. Divriği çıkışlı yaklaşık 20 Km. iken Kangal çıkışlı yaklaşık 70 Km dir.

ÇAMLIBEL GEÇİDİ:
(SİVAS TOKAT SINIRI)
1650 Rakıma sahip Çamlıbel Geçidi Sivas ile Tokat arasında sınır oluşturur. Sivas Yıldızeli ile Tokat Çamlıbel arasında yer alır. Yıldızeli ile Çamlıbel arası 31 Km dir.

ALMUSBELİ GEÇİDİ:
(TOKAT)
1235 Rakımlık Almusbeli Geçidi Tokat ile Almus Baraj Gölü arasına sıkışmıştır. Tokat’tan çıkışla Almus’a 34 Km kat edişin ardından varabilirsiniz.

BELBAŞI GEÇİDİ:
(TOKAT)
Tokat ili sınırlarında olan Belbaşı Geçidi, sırtlarında Tokat ili, ilçelerinden Başçiftliği barındırır. 1442 Rakımlık yükseltiye sahip Belbaşı Geçidine ulaşmak için ya Niksar üzerinden Başçifliğe yöneleceksiniz. Ya da, Reşadiye üzerinden Bereketliyi takiben Başçifliğe ulaşacaksınız. Reşadiye’den 36 Km. Niksar’dan ise yaklaşık 40 Km.

KIZILİNİŞ GEÇİDİ:
(TOKAT)
Tokat il sınırları içerisinde olan bu geçidimizin rakımsal yüksekliği 1255 Tir. Tokat çıkışlı Çamlıbel yönüne 18 Km. ardından çıkabiliyorsunuz.

HORONBELİ GEÇİDİ:
(TOKAT)
Tokat ile Artova arasında yer alan Horonbeli Geçidi 1285 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Tokat Artova istikametine giderken, Kızıliniş Geçidini de geçip Horonbeli Geçidine 38 Km. ardından varıyorsunuz.

KARAYÜNBELİ GEÇİDİ:
(TOKAT)
Zile ile İğdir sapağı arsında yer alan bu geçidimiz 1350 Rakımına sahiptir.

YAYLABELİ GEÇİDİ:
(TOKAT)
Tokat il sınırlarında yer alan bu geçidimiz 1350 Rakımlık yükseltiye sahiptir. Zile’den Amasya yönüne yöneldiğiniz vakit yaklaşık 20 Km. ardından ulaşabiliyorsunuz.

KAYBELİ GEÇİDİ:
(ÇORUM)
Çorum il sınırlarında yer alan bu geçidimizin Rakımı 1305 tir. Dodurga ile İskilip arasında kalan Kaybeli Geçidi’ne Çorum çıkışlı geçide yaklaşık 75 Km sonrasında varılır.

MEÇHULASKER GEÇİDİ:
(ÇORUM)
Çorum il sınırları içerisinde yer alan bu geçidimiz 1215 Rakımlık bir yükseltiye sahip olup, Çorumun hemen çıkışında irtifa kazanmaktadır. Merzifon yönünde olan noktaya yaklaşık 15 Km pedalın arsından varılır.

KÜREBELİ GEÇİDİ:
(ÇORUM)
Elmalı Dağının yükseklik kattığı Kürebeli Geçidinin rakımı 1165 dir. Çorum çıkışlı gidilen alternatif güzergâh da, Alaca yönüne dönüp yaklaşık 33 Km. pedalın ardından varıyorsunuz.

EKMEKÇİBELİ GEÇİDİ:
(ÇORUM)
Çorum il sınırlarında yer alan Ekmekçi Geçidi, Çorum Alaca yönünden Sungurlu yönüne gidildiği vakit ulaşabilirsiniz. 1107 Rakıma sahiptir.

KARADANA GEÇİDİ:
(ÇORUM)
Sungurlu Çorum arasında olan bu geçidimiz 1145 Rakıma sahip. Bu geçidimizde de yükseklik katkısı olarak Elmalı Dağının etkisi görünüyor.

FINDIKLI GEÇİDİ:
(ÇORUM)
Çorum ile sınır ilçelerinden Ortaköy arasında sıkışan Fındıklı Geçidinin rakımı 1435 tir. Elmalı, Karadağ ve Buzluk Dağlarının yükseklik kattığı Geçidimize yaklaşık 70 Km. Ardından varabilirsiniz.

ELMABELİ GEÇİDİ:
(ÇORUM)
Çorum il sınırlarında olan Elmalı Geçidi Çorumdan daha çok Toya ya yakındır. Ulaşmak için Tosya’dan çıkışlı, Türbe Geçidini geçerek Küre Dağının eteklerinden Elmabeli Geçidine varabilirsiniz. Geçidin Rakımı 1180

SAÇAKBELİ GEÇİDİ:
(ÇANKIRI)
Çankırı il sınırlarında olan Saçakbeli Geçidine Dumanlı Dağı yükseklik katar. 1453 Rakımlık yükseltide olan Saçakbeli Geçidi, Çankırı’nın Atkaracalar ilçesi ile Ankara’nın Çubuk ilçesi arasında aynı yüksekliklere yakın toplam 4 Geçidi aşarak (çubukbeli Geçidi,1200 Gamireli Geçidi,1240 Bulduk Geçidi, 1380Ortabeli geçidi 1358)Ankara Çubuk çıkışlı ulaşıyorsunuz.
Ankara Atkaracalar arası yaklaşık 120 Km dir.

ORTABELİ GEÇİDİ:
(ÇANKIRI)
Çankırı il sınırında olan Ortabeli Geçidi.1358 Rakıma sahip. Çankırı Atkaracalar ilçesi ile Ankara Çubuk ilçesi arasında Çubuk çıkışlı beş geçitten dördüncüsüdür. Ankara çıkışlı olmak üzere 90 Km. varılabilinir.

İNDAĞI GEÇİDİ:
(ÇANKIRI)
Çankırı il sınırları dahilende yer alan İndağı Geçidi 1420 Rakıma sahip. Çankırı çıkışlı Kurgun Ilgaz arasındadır. Geçide yüksekliği Yaprak Dağı verir.

BULDUK GEÇİDİ:
(ÇANKIRI)
Köroğlu Dağlarının yükseklik kattığı Bulduk Geçidi. Çankırı il sınırların da olup, 1380 Rakımlık bir yükseltiye sahiptir. Çankırı ilçesi Atkaracalar ile Ankara Çubuk ilçesi arasında kalan bu geçidimiz, Ankara çıkışında üçüncü geçidimiz olarak bizi karşılar. Ankara çıkışlı 65 Km. dir.

GAMİRELİ GEÇİDİ:
(ÇANKIRI ANKARA SINIRI)
Çankırı ile Ankara arasında sınır oluşturan Gamireli geçidi. 1240 Rakımlık yükseltiye sahip. Çankırı Atkaracalar ile Ankara arasında ki geçitlerimizin, Ankara çıkışlı ikincisini oluşturmaktadır. Ankara çıkışlı 45 Km. ulaşılmaktadır.

ÇUBUKBELİ GEÇİDİ:
(ANKARA)
Ankara il sınırlarında olan bu geçidimiz, 1200 Rakımlık bir yükseltiye sahip. Ankara çıkışlı 20 Km. de ulaşılır. Devamında Atkaracalar istikametine kadar dört yüksek rakımlı geçit daha vardır.

ELMADAĞ GEÇİDİ:
(ANKARA)
Kırıkkale il sınırına yakın olan bu geçidimiz 1180 Rakıma sahiptir. Ankara çıkışlı 35 Km iken Kırıkkale çıkışlı ise 29 Km de noktaya ulaşıyorsunuz.

TEKEBELİ GEÇİDİ:
(ANKARA)
Ankara il sınırların da olan bu geçidimiz İlçelerinden Akyurt ile Kalecik arasında var olan iki geçitten biridir. Akyurt çıkışlı olduğu vakit karşılanacak olan ilk geçidimizdir. Ankara çıkışta 20 Km. de ulaşılır. Karbasan Dağının yükseklik kattığı Tekebeli geçidinin rakımı 1270. tir.

BAYKUŞBELİ GEÇİDİ:
(ANKARA)
Ankara il sınırlarında olan ve Karbasan Dağının yükseklik kattığı bu geçidimiz. 1385 Rakıma sahiptir. Akyurt Kalecik arası var olan iki geçitten Ankara çıkışlı olduğu vakit 35 Km de ikincisidir.

GÜDÜLSİVRİSİ GEÇİDİ:
(ANKARA)
Ankara il sınırları içerisinde yer alan Güdülsivrisi Geçidi. 1160 Rakıma sahip. Ankara çıkışlı Ayaş üzeri 1000 Rakım üzeri iki geçidin ardından Güdül istikametine yöneldiğiniz vakit, yaklaşık olarak 60 Km nin ardından ulaşıyorsunuz.

AYAŞBELİ VE AYSANTI GEÇİTLERİ:
(ANKARA)
Balaban Dağlarının yükseklik kattığı Ayaşbeli (1195) ve Aysantı (1190) Geçitleri Ankara il sınırlarında olup, Ayaş yolu üzeri, Ayaş Ankara arasında 30 Km aralıktadır.

KARASEKMEZ GEÇİDİ:
(ANKARA)
Ankara. Kazan Kızılcahamam arasında 56 Km lik bir sürüşün ardından varılan bu noktadaki Karasekmez Geçidi 1185 Rakıma sahip.

ÇAMLIDERE GEÇİDİ:
(ANKARA)
Ankara sınırına yakın olan bu geçidimiz. 1340 Rakıma sahip. Ankara Bolu yolu arasında, Balaban Dağları aşımının ardından, Çeltikçi devamında ise Çamlıdere Barajını solunuza alarak, Çamlıdere’ ye sapıyorsunuz. Devamında ise Akyama geçidine ulaşıyorsunuz. Bunun için yaklaşık 70 Km yapmanız gerekecek.
TEKGÖZ VE ÇOKGÖZ KÖPRÜLÜ GEÇİDLERİ:
(KAYSERİ)
Kayseri il sınırları dâhilinde yer alan bu iki geçidimiz Yozgat sınırlarına yakındır..1500 Er rakıma sahip bu iki geçidimizde güzergah Kızılırmak boyunca devam eder.

AKBAŞ GEÇİDİ:
(KAYSERİ)
Kayseri il sınırlarında yer alan bu geçidimiz 1500 Rakıma sahiptir. Kayseri İçelerinden Felâhiye ile Özvatan arasındadır.

LALELİBELİ GEÇİDİ:
(KAYSERİ)
Kayseri il sınırları içerisinde. Merkez ile Sarıoğlan arasında yer almaktadır. Kayseri ile Sarıoğlan arası 65 km.dir.

SARMAŞIKBELİ GEÇİDİ:
(KAYSERİ)
Kayseri il sınırları dâhilinde yer alan Sarmaşıkbeli Geçidi. Kayseri Taşçı üzeri Adana yolunda, Adana sınırına varmadan ulaşabilirsiniz. 1520 Rakımlık yükseltiye sahip bu geçide varmak için Develi çıkışlı yaklaşık 54 Km yapmanız gerekir.

BEŞTEPELER GEÇİDİ:
(KAYSERİ SİVAS SINIRI)
Kayseri Sivas sınırında yer alan Beştepeler Geçidi. Sivas Gemerek ile Kayseri merkez arasındadır. Gemerek’ den 8 Km. Kayseri merkezden ise, yaklaşık 70 Km. Beştepeler Geçidi
1350 Rakama sahiptir.

ZİYARETTEPE GEÇİDİ:
(KAYSERİ SİVAS SINIRI)
Kayseri ile Sivas sınırında yer alan ikinci geçidimiz olan Ziyarettepe Geçidi 1900 Rakıma sahiptir. Geçide yükseklik kazandıran dağımız Tahtalı Dağlarıdır. Sivas Gürün ile Kayseri Pınarbaşı arasında konumlanır. Pınarbaşı’ndan 49 Km sonra noktaya varılır.

ARAPLI GEÇİDİ:
(KAYSERİ NİĞDE SINIRI)
Niğde ile Kayseri Yeşilhisar arasında kalan Araplı Geçidi. 1400 Rakıma sahiptir. Yeşilhisar Niğde yolunda Yeşilhisar çıkışlı 23 Km.

SİVRİHİSAR GEÇİDİ:
(NİĞDE AKSARAY SINIRI)
Niğde ili ile Aksaray ili sınırında yer alan Sivrihisar Geçidi 1720 Rakıma sahiptir. Kuru Dağının yükseklik kazandırdığı Sivrihisar Geçidi Niğde ili Çiftlik ilçeleri ile Aksaray ili Güzelyurt ilçeleri arasındadır. Çiftlikten 10 Km. Güzelyurt’tan ise 8 Km.

SEKKİN GEÇİDİ:
(NİĞDE)
Niğde il sınırları dâhilinde yer alan Sekin Geçidine Güllü Dağı yükseklik kazandırır. Niğde ilçelerinden Çiftlik ile Gölcük arasında sıkışan Sekin Geçidi 1630 Rakıma sahiptir.

KAVLAKTEPE GEÇİDİ:
(NİĞDE)
Niğde il sınırlarında yer alan Kavlaktepe Geçidi Niğde ile Çamardı ya bağlı Demirkazık Kasabası arasındadır. Kösedilin Dağının yükseklik kattığı Kavlaktepe Geçidi 1720 rakımdır.

HAMBURUN GEÇİDİ:
(NİĞDE)
Aksaray sınırına yakın olan Hamburun Geçidine Hasan Dağının Etekleri yükseklik kazandırır. Niğde Altunhisar ile Aksaray yolu üzerinde olan Hamburun Geçidi 1335 rakımdır. Altunhisar çıkışlı noktaya varış 28 Km.

KOLSUZ VE ÇAYKAVAK GEÇİTLERİ:
(NİĞDE)
Niğde il sınırında. Niğde ile ilçesi Ulukışla arasında yer alan bu iki geçidimiz birbirlerine nerdeyse bağlıdır. Kolsuz 1490 Çaykavak Geçidi ise 1584 Rakıma sahiptir. Niğde çıkışlı 45 Km iken, Ulukışla çıkışlı 20 Km dedir.

KAYABELİ GEÇİDİ:
(KONYA)
Kayabeli Geçidi Konya’nın Beyşehir ilçesi ile Doğanhisar ilçeleri arasında kalır. 1660 Rakıma sahip olan bu geçidimize Doğanhisar çıkışlı 22 Km varılır.
FAŞİKAN GEÇİDİ:
(KONYA)
Konya il sınırları dâhilinde olan Faşikan Geçidi 1850 Rakıma sahip Geçit yüksekliğini Geyik Dağlarından alır. Konya’nın sınır ilçelerinden Taşkent’in çıkışında yer alan bu geçidimiz Taşkent ile Karaman Ermenek yolu üzerindedir.

ÇUKURYURT GEÇİDİ:
(KONYA)
Konya il sınırları dâhilinde yer alan Çukuryurt Geçidi Akseki yolu üzerinde 1825 Rakıma sahip yükseltisiyle yer alır. Akseki Taşkent arası yaklaşık 95 Km

TERASCIBELİ GEÇİDİ:
(KONYA)
Konya il sınırlarında yer alan Terascıbeli Geçidi 1825 Rakıma sahiptir. Bu Geçidimize yükseklik kazandıran dağımız ise Büyük Gözet Dağıdır. Geçit. Beyşehir Akseki arasını Üzümlü ve Cevizli üzerinden geçen yoluna ara bağlantı alan bir yoldadır.

YELLİBEL GEÇİDİ:
(KONYA ISPARTA SINIRI)
Sultan Dağlarının yükseklik kattığı Yellibel Geçidi 1660 Rakıma sahiptir. Konya Akşehir ile Isparta Bağkonak arasında yer alır. Akşehir çıkışlı noktaya varış 15 Km.
DOKUZDAĞ GEÇİDİ:
(NEVŞEHİR KAYSERİ SINIRI)
Topuz Dağı Geçidi olarak da bilinen Dokuzdağ Geçidi. 1535 Rakıma sahiptir. Nevşehir Ürgüp Başköy Kasabası ile Kayseri Develi Dörtyol Kasabalarının kesiştiği noktadadır. Ürgüp’ten 32 Km sonrasında varılırken Develi’den 37 Km sonrasında ulaşabiliyorsunuz. Çıkışınız Develi üzeri olursa şayet. Bu yolun Ürgüp’e nazaran biraz daha çetin olduğu unutulmamalıdır. Geçide yükseklik katan dağımız ise Hodul Dağı ve Tekke Dağlarıdır.

ÇALIGEDİK GEÇİDİ:
(NEVŞEHİR)
Nevşehir il sınırlarında yer alan bu geçidimiz 1350 Rakıma sahip. Geçide yükseklik kazandıran dağımız ise Kızıl Dağ’ dır. Avanos ile Kozaklı arasında yer alan bu geçidimize Avanos çıkışlı yaklaşık 42 Km de varıyorsunuz.
YAZDURMUŞBELİ GEÇİDİ:
(ISPARTA AFYON SINIRI)
Karakuş Dağlarının yükseklik kattığı Yazdurmuşbeli Geçidi 1440 Rakıma sahiptir. Isparta Eğridir ile Afyon Sandıklı yol güzergâhı arasında yer alan Yazdurmuşbeli Geçidi Senirkent çıkışlı notaya varış 27 Km.

MUSLUBELEN GEÇİDİ:
(YOZGAT)
Yozgat il sınırları dâhilinde yer alan Muslubelen Geçidi 1140 Rakıma sahiptir. Yozgat Sorgun yolunda Yozgat’ın hemen çıkışıyla Geçit sarılmaya başlanıyor. Merkez ile geçit noktası 14 Km. dir.

ÇİÇEKDAĞI GEÇİDİ:
(KIRŞEHİR)
Kırşehir il sınırları dâhilinde yer alan Çiçekdağı Geçidi 1300 Rakıma sahip. Kırşehir’in Yozgat’ a sınır ilçelerinden Çiçekdağı ile Göllü arasında kalmaktadır.

HEKİMDAĞI GEÇİDİ:
(ESKİŞEHİR)
Sündüken Dağlarının yükseklik kattığı Hekimdağı Geçidi 1180 Rakıma sahiptir. Eskişehir merkez ile Sarıcakaya ilçesi arasında yer alan bu geçidimize Eskişehir çıkışlı 25 Km de varabiliyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Alıntı

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top