Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / İnsan kullanımından dolayı zarar gören su kaynakları hakkında bilgi verir misiniz?

İnsan kullanımından dolayı zarar gören su kaynakları hakkında bilgi verir misiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan kullanımından dolayı zarar gören su kaynakları hakkında bilgi verir misiniz?
İnsanların yeryüzüne verdiği zarar ve doğada beklenmedik yıkım tehlikesi artıyor. Milenyum Ekosistem Değerlendirmesi adlı grup, 95 ülkeden bin 360 uzmanın katılımıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına dayanarak bir rapor hazırladı.

Ekolojik sistem kirlendi
Rapora göre, artan insan nüfusu, son 50 yıl içinde, temiz havadan temiz suya kadar yaşamın bağlı olduğu ekolojik sistemin üçte ikisini kirletti ya da istismar etti. Raporda, insanların dünyaya bu kadar zarar vermesiyle, gelecek nesiller için ekolojik sistemi korumanın artık mümkün olmayacağına da değinildi.

Yok olma ile karşı karşıyayız
Dünyanın yaşam destek sistemlerinin büyük çapta değerlendirildiği raporda, memeliler, kuşlar ve hem karada hem de suda yaşayan türlerin yüzde 10 ile yüzde 30’unun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu belirtildi.

İnsanların, geçtiğimiz 50 yıl içinde gittikçe artan gıda, taze su, kereste, lif ve yakıt taleplerini karşılamak için ekolojik sistemi değiştirdiği belirtilen raporda, dünyada yaşam çeşitliliğinde meydana gelen geri dönülmez büyük kayıplar da hatırlatıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Önümüzdeki yıllar zor geçecek
1945’den bu yana daha fazla arazinin tarım alanına dönüştürülmesi konusunun örnek olarak yer aldığı raporda, bu bozulmanın zararlı sonuçlarının gelecek 50 yılda daha da kötüleşeceği öngörüldü. Rapora göre tüketimde önemli değişiklikler, iyi eğitim ve yeni teknolojileri kullanma gibi unsurlar bu hasarı durdurabilecek nitelikte.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top