Cumartesi , Şubat 16 2019
Son Haberler
Anasayfa / Genel / iOS 7’nin Özellikleri Nelerdir?
iOS 7’nin Özellikleri Nelerdir?

iOS 7’nin Özellikleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

iOS 7’nin Özellikleri Nelerdir?

iOS 7'nin Özellikleri Nelerdir

Apple kullanıcılarına sunulan iOS 7 güncellemesi CEO Tim Cook tarafından “iPhone’dan bu yana iOS’un yaşadığı en büyük değişim” şeklinde tanımlandı. Peki iOS 7′deki en büyük değişimler ne? Bunlar sana daha iyi bir iCihaz deneyimi sunabilecek mi?
Yeni ikonlar ve fontlar

Beklendiği gibi uygulama ikonları daha sade ve renkli bir görünüm almış. Bir önceki ikonlarda kullanılan gölge efektlerinden eser yok. Fontlar ise daha büyük ve göze daha hoş görünüyor. Hatta biraz dikkatli bakınca Windows 7′nin daha zarif bir halini andırıyorlar.
Aple iOS 7'nin Özellikleri
GÜNCELLEME NASIL YAPILIYOR?
Kontrol merkezi ve gerçek çoklu görev

Apple iOS 7′de Android’in bazı özelliklerini ‘ödünç almış’. İyi ki de almış bu şekilde iOS çok daha iyi bir işletim sistemi haline gelmiş. Mesela Android’ün ekranın üst bölümünden çekilerek açılan hızlı ayarlar bölümü yeni iOS’ta da yer alıyor. Tabii iOS 7′de oldukça güzel görünüyor. Ayrıca iOS 7 geliştiricilere Apple’ın en temel işlevlerine ve verilerine erişim olanağı tanıyor. Bu şekilde Apple’ın hali hazırda muhteşem olmayan önyüklü uygulamaları üçüncü parti olarak karşımıza çıkabilir. Safari hiç olmadığı kadar iyi ve kullanışlı hale getirilmiş. iOS 7′de takvim uygulaması dahi göze çok hoş görünüyor. Ayrıca her şeyi tam ekranda ön izleyebiliyorsun ki bu gerçekten kullanışlı olabilir. Halihazırda Samsung bu özelliği kullanıcılarına sunuyor.
Kamera

iOS 7 kamera

Zavallı Instagram… iPhone sahibi herkes seni kullanırken bir bakmışsın Apple senin özelliklerini gölgede bırakan bir kamera uygulamasıyla çıkageliyor… iOS 7′nin önyüklü kamera uygulaması birçok gelişmiş özellikle donatılmış. Çeşitli filtreler ve fotoğrafları otomatik olarak tarih ve konuma göre arşivleme bunların başında geliyor. Tüm bu fotoğrafları buluta göndermek ise çocuk oyuncağı.

Yeni arayüz fotoğraf ile video çekimi arasında tek bir hamle ile hızlıca geçiş yapılmasına olanak tanıyor.

Yapmanız gerekenleri yapın. Hemen.

Uçak modu, Wi-Fi, Bluetooth ve Rahatsız Etmeyin’i açın veya kapatın. Ekran yönünü kilitleyin veya parlaklığını ayarlayın. Şarkı dinleyin, duraklatın veya atlayın. AirPlay özelliği olan aygıtlara bağlanın. El fenerinize, kronometrenize, hesap makinenize ve kameranıza hızla ulaşın.

Bildirim Merkezi; yeni e-postalar, cevapsız çağrılar, yapılması gereken şeyler ve daha fazlası hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Bugün adlı yeni bir özellik, adından da anlaşılacağı gibi, günün kullanışlı bir özetini verir. iPhone’unuza göz atarak birinin doğum günü olup olmadığını veya şemsiyeye ihtiyacınız olup olmayacağını görebilirsiniz. Ertesi gün için bile uyarılar alırsınız. Bildirim Merkezi’ne, Kilit Ekranı dahil her ekrandan erişebilirsiniz. Sadece aşağı kaydırın. Ve son gelişmeleri görün.

Gününüz nasıl geçiyor.

Bugün’de gününüz hakkında bilmeniz gerekenlerin bir özetini görürsünüz. Ayrıca, ertesi gün ile ilgili kısa bir bilgi alırsınız.

Neler kaçırdığınızı görün.

Yeni ‘Tümü’ ve ‘Kaçırılan’ görünümleri, tüm uyarılarınızı veya sadece son 24 saat içinde atladığınız uyarıları görmenizi sağlar.

Multitasking, uygulamalar arasında geçiş yapmanın her zaman akıllı bir yolu oldu. Şimdi daha da akıllı hale geldi. iOS 7, uygulamalarınızı ne zaman kullandığınızı öğrenir ve başlatmadan önce içeriklerinizi güncelleyebilir. Örneğin favori sosyal medya uygulamanızı genellikle sabah 9’da kontrol ediyorsanız, haber akışınız o saatte hazır olur. iOS 7’de multitasking budur. Siz daha yapmadan önce ne yapmak istediğinizi bilir.

Multitasking’in daha akıllı bir yolu.

Açtığınız uygulamaların önizleme görünümlerini görmek için ana ekran düğmesine iki kez basın. Bir uygulamadan çıkmak için parmağınızı yukarı ve önizlemenin dışına doğru kaydırın.
Akıllıca zamanlanmış güncellemeler.

iOS, güncellemeleri enerjiyi verimli kullandığı zamanlarda alır. Örneğin, aygıtınız açıkken ve Wi-Fi’a bağlanmışken. Bu sayede, piliniz gereksiz yere boşalmaz.

iOS 7’nin kamerası, tüm çekim formatlarını (fotoğraf, video, panorama ve şimdi de kare) parmağınızın ucuna kadar getirir. Sadece bir kaydırma hareketiyle, istediğiniz pozu istediğiniz şekilde yakalayabilirsiniz.1 Hem de çok hızlı bir şekilde. Ve yeni filtreler, her resim üzerinde daha da fazla şey yapmanızı sağlar. Retro bir görünüm verin. Kontrastı artırın.
Ya da siyah beyaz yapın. Sanatsal teknikler emrinizde.
Video
Panorama

Filtreler.

Fotoğraflara ve kare fotoğraflara filtre uygulayabilirsiniz. Bir filtre seçin ve daha fotoğrafı çekmeden önce efekti görün. Ya da sadece fotoğrafı çekin ve filtreyi daha sonra uygulayın. Daha sonra fikrinizi değiştirir ve en iyi filtrenin ‘olmayan’ filtre olduğuna karar verirseniz, filtreyi hemen kaldırabilirsiniz.2

Şimdi anılarınıza göz atmanın daha hızlı, kolay ve zevkli yolları var. Koleksiyonlar, Anlar ve Yıllar gibi yeni ve akıllı gruplama özellikleri, fotoğraflarınızı ve videolarınızı zamana ve yere göre gruplar. Yıllar’a dokunduğunuzda tüm çekimleriniz ekrana gelir. Her yıl grubunda, farklı Koleksiyonlar (örneğin, San Fransisco’ya yaptığınız seyahat) bulunur. Bu Koleksiyon içinde ise farklı Anlar (Union Square’de çekilen fotoğraflar, AT&T Park’ta çekilen videolar vb.) yer alır. Böylece, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde çekilmiş fotoğrafları anında bulabilirsiniz.
Bir Koleksiyon’un İçinde.

Bir Koleksiyon’a (örneğin “Hawaii”) dokunun ve Anlar’da tarihe ve yere göre düzenlenmiş fotoğrafları görün.
Bir bakışta koca bir yıl. Hatta yıllar.

Yıl görünümüne dokunun ve şaşırmaya hazırlanın. Çektiğiniz her fotoğraf ve video, ekranda neredeyse bir sanat eseri gibi görünür.

iCloud Fotoğraf Paylaşımı.

iCloud’da, en sevdiğiniz anları ‘paylaşılan bir fotoğraf yayını oluşturarak’ sevdiğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Bu kişiler yayınınıza fotoğraflar, videolar ve yorumlar ekleyebilir ve hepsi, her birinin iOS aygıtında otomatik olarak belirir. Yeni Aktivite görünümü, tüm paylaşılan yayınlarınızdaki son güncellemeleri tek bir yerde görmenizi sağlar.

Metin veya e-posta yoluyla birine bir fotoğraf veya belge göndermek güzel bir şeydir. Ama o kişi hemen yanınızdaysa, mesaj veya ileti yazmak gözünüzde büyüyebilir. iOS AirDrop’a girin. AirDrop, herhangi bir uygulamanın içinden; fotoğraflar, videolar, kişi bilgileri ve diğer her şeyi, Paylaş düğmesine dokunarak hızla ve kolayca paylaşmanızı sağlar. Sadece Paylaş düğmesine dokunun ve paylaşmak istediğiniz kişiyi seçin. Gerisini Wi-Fi ve Bluetooth kullanarak AirDrop halleder. Kurulum gerektirmez. Aktarımlar şifrelendiğinden, paylaştığınız şeyler çok iyi korunur.

İster tek kişiyle paylaşın. İster çok kişiyle.

AirDrop ile, belirli bir kişiyle veya birden fazla kişiyle, örneğin bir fotoğraf veya video paylaşabilirsiniz. Sadece Paylaş simgesine dokunun ve paylaşmak istediğiniz kişiyi seçin. Gerisini AirDrop halleder.
Kendinizi ulaşılabilir yapın. Ya da yapmayın.

AirDrop’ta, iOS 7 kullanan Kişilerinize otomatik olarak görünürsünüz. Ama kendinizi yakındaki tüm iOS 7 kullanıcılarına görünür yapabilir veya hiç kimseye görünmemeyi de tercih edebilirsiniz. Kontrol Merkezi’nde tek bir dokunmayla bunu yapabilirsiniz.
Dosya alındı.

Alıcılar gönderdiğiniz her şeyi kaydetmeyi seçebilir. Bu durumda, içerikler tam olarak olmaları gereken yere (bir fotoğraf Fotoğraflar’a, bir bilet Passbook’a, bir kişi Kişiler’e vb.) kaydedilir.

iOS 7 Safari’de İnternet; daha büyük, daha iyi ve daha güzeldir. Düğmeler ve çubuklar (örneğin, birleştirilmiş akıllı arama alanı gibi), üzerine giderek açmadığınız sürece gizli kalır. Bu sayede, ekranınızda her zamankinden fazla içerik görürsünüz. Bir kaydırma hareketiyle önceki veya sonraki sayfaya gidebilirsiniz. Yani kısacası, sizi engelleyebilecek veya yavaşlatabilecek her şey ortadan kaldırıldı.

Birleştirilmiş akıllı arama alanı.

Birleştirilmiş akıllı arama alanına bir URL veya arama terimi yazdığınızda, Safari otomatik olarak aradığınız şeye en yakın eşleşmeyi önerir. Böylece, hızlı bir şekilde doğru web sayfasını bulabilirsiniz.
Yeni sekme görünümü

Açık web sayfalarınızı, kolayca sekmeden sekmeye geçebileceğiniz birleştirilmiş bir pencerede görün. Kapatmak istediğiniz sayfayı ekranın dışına kaydırın.

Paylaşılan Bağlantılar.

Twitter zaman tünelindeki tüm URL’leri, kimler tarafından yüklendiklerini ve haklarında söylenenleri görün.
Okuma Listesi.

Okuma Listesi’nde yazı okumak hızlı ve kolaydır. Bir yazıdan diğerine kesintisiz bir şekilde geçebilirsiniz.

iCloud Keychain.

İnternet’te yaptığınız pek çok şey için parola gerekir. iCloud artık; hesap adlarınızı, parolalarınızı ve kredi kartı numaralarınızı sizin yerinize hatırlayabilir. Bir sitede veya çevrimiçi mağazada oturum açmanız gerektiğinde, Safari gerekli bilgileri otomatik olarak girer. Bu özelliği, tüm iOS 7 aygıtlarınızda ve OS X Mavericks işletim sistemine sahip Mac’lerde kullanabilirsiniz. Üstelik, 256-bit AES şifreleme sayesinde çok iyi korunur.
Parola Oluşturucu.

Bir hesap alırken, Safari sizin yerinize benzersiz, tahmin edilmesi zor bir parola oluşturabilir. Ve sizin yerinize aklında tutabilir.

Apps Near Me (iOS 7’de App Store’un yeni bir özelliği) bulunduğunuz yerle ilgili popüler uygulamaları gösterir. Yeni Çocuk kategorisi, yaşa bağlı olarak çocuklar için en iyi uygulamaları gösterir. iOS 7, tüm uygulamalarınızı otomatik bir şekilde güncel tutarak sizi güncelleme sıkıntısından kurtarır. Otomatik güncellemelerin bir diğer yararı, ilgilenmenizi gerektiren küçük kırmızı işaretten kurtulmanızdır.

Yakınımda popüler ne var?

Nerede olursanız olun (örneğin Louvre müzesinde), Near Me’ye dokunun ve yararlı bulabileceğiniz uygulamaların bir listesini görün.
Çocuklarınız için en iyi uygulamalara göz atın.

Anne-babalar ve öğretmenler artık çocuklar için ideal uygulamaları hızla bulabilirler. Farklı yaşlara özel olarak oluşturulmuş uygulama koleksiyonunu görmek için, yeni Çocuk kategorisini ziyaret edin.

iPhone’unuzu kaybetmek berbat bir şeydir. Neyse ki, iPhone’umu Bul size yardımcı olabilir. Ama bulamayacak gibiyseniz, iOS 7’nin yeni güvenlik özellikleri aygıtınızı sizin dışınızda birinin kullanmasını veya satmasını zorlaştırır. iPhone’umu Bul’u kapatmak veya aygıtınızı silmek için, Apple ID’niz ve parolanız gerekir. iPhone’umu Bul, aygıtınız silindikten sonra bile istediğiniz özel bir mesajı göstermeye devam edebilir. Aygıtınızı etkinleştirmek isteyen birinin Apple ID’nizi ve parolanızı bilmesi gerekir. Yani, iPhone’unuz sizin iPhone’unuz olarak kalır. Nerede olursa olsun.

Kilit ekranı mesajı.

iPhone’umu Bul, uzaktan silme sonrasında bile Kilit ekranında telefon numaranızı içeren bir mesaj görüntülemeye devam edebilir.
iPhone’unuz eve döndüğünde.

Sponsorlu Bağlantılar

iPhone’unuzu sildikten sonra geri aldığınız takdirde, yeniden etkinleştirmek için Apple ID’nizi ve parolanızı girmeniz yeterlidir.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Sayaç
Besucherzähler
Sayaç
Veritabanına bağlantı sağlanamadı