Perşembe , Kasım 27 2014
Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / İslamiyette Önemli Günler

İslamiyette Önemli Günler

İslamiyette Önemli Günler

MEVLÜT KANDİLİ
Peygamberinmizin doğduğu gün, doğumgünü mevlit kandili olarak müslümanlar tarafından kutlanır 20 nisan 571 dir. her yıl müslümanların 0 gece ve gündüz bayramıdır.

HİCRİ YILBAŞI
Peygamberimizin hicret tarihi (0) kabul edilir. yani Peygamberimizin Mekkeden, Medineye göç tarihi Müslümanların yılbaşısı kabul edilirkabul edilir müslümanların yılbaşısı olarak kutlanır.

REGAİP KANDİLİ
Arap ayları olarak kabul edilen, Recep ayının ilk cuması (cuma günü) müslümanların regaip kandili olarak kutlanır. regaip rabet edilen demektir.

MİRAÇ KANDİLİ
Arap ayları olarak kabul edilen, Recep ayının 27. Gecesi Miraç kandili olarak kutlanır. Miraç yükselmek demektr. Peygamberimizin mescidi aksadan gögün katlarına seyahatı ve AllahiTealayla kavuşması, görüşmesi yeni islami emirlerigetirdiği kutlu gecedir.

BERAT KANDİLİ
Arap ayları olarak kabul edilen, Şaban ayının 15. Gecesi Berat Kandili olarak kutlanır. Müslümanlar bu geceyi bayram çoşkusu ve ibadetle kutlar.

KADİR GECESİ
Arap ayları olarak kabul edilen, ramazan ayının 27. Gecesi Kadir Gecesi olarak kutlanır. Bu gece Kuran-ı Kerimin Allah semansından yeryüzününe indirildiği gecedir.

AŞURE GÜNÜ
Arap ayları olarak kabul edilen, Muharrem ayının 10. Günü ve Gecesi aşura günü olarak kutlanır. Bir hafta süresince müslümanlar aşura yapıp dağıtırlar.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top