Son Haberler
Anasayfa / Spor / Kano Sporu Hakkında Bilgiler

Kano Sporu Hakkında Bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

Kano Sporu Hakkında Bilgiler
kano
Kano, gidiş yönünde oturan bir ya da birden fazla kişinin kürekle yüzdürdüğü hafif bir teknedir. En eski ulaşım araçlarından biri olan kanoyu ilkel insanlar çevrelerinde buldukları ağaçların gövdesini, gereksinmelerini karşılayacak biçimde oyarak yaparlardı. Gü*nümüzde Afrika’da ve Pasifik Adaları’nda yaşayan Yerlilerin kütükleri oyarak yaptıkla*rı kayıklara da kano denir.

Kuzey Amerika Yerlileri kanolarını, ahşap bir iskeleti huşağacı kabuğuyla kaplayarak yaparlardı. Grönland’da yaşayan Eskimolarsa kayak adıyla bilinen kanoları için balina kemiğinden bir kafes hazırlar, bu kafesi, oturmak için açık bıraktıkları bir deliğin dışında, fok derisiyle kaplarlardı.
Eskimolar’ın kürekleri çift taraflıydı. Mo*dern kano sporunu 1865′te tasarımını kendi yaptığı kanosuyla 1.600 km kat etmeyi başa*ran İskoç John MacGregor başlattı. Dene*yimlerini bir kitapta toplayan MacGregor’un serüvenleri çevresinde büyük bir ilgi uyan*dırdı. İlk kano kulübü İngiltere’de 1866′ da, dünya şampiyonalarını ve olimpiyatlardaki kano yarışmalarını düzenleyen Uluslararası Kano Federasyonu (ICF) ise 1948′de ku*ruldu.

İki temel kano biçimi vardır: Açık Kanada kanosu ve Eskimo kayağı. Çağdaş kayak Eskimo kayağından geliştirilmiştir.

Günümüzde spor ve eğlence amacıyla kul*lanılan kanoların boyu 5,25 metre, genişliği 85 cm, derinliğiyse 30–35 cm kadardır. Her iki ucu da hafifçe yüksek ve sivridir. İki tip kano vardır. Bütün kanolar bu iki tip altında toplanır. Kanada kanosu olarak bilinen üstü açık kano, huşağacı kaplanarak yapılan Ame*rikan Yerlileri’nin kanolarından geliştirilmiş*tir. Bu kanolarda tek ucu olan, yani tek palalı kısa saplı kürekler kullanılır. Eskimo kayak*larından geliştirilen güverteli kayakta ise, tek kişi çift palalı kürek kullanır.
Kanada kanoları ahşap, alüminyum ya da camyününden yapılır. Genellikle iki kişiliktir ama bazı kanolar sekiz ya da daha çok kişi taşır. Tek kişinin kürek çektiği Kanada kano*sunda kıça (arkaya) oturarak ya da diz çöke*rek kürek çekilir. İkinci bir kürekçi varsa o da baş ya da pruva denen ön tarafa geçer. Kanoyu yönlendirmek kıçta oturan sporcu*nun işidir. Kural olarak kanocuların biri sağdan, öbürü soldan kürek çeker.

Kayaklar ahşap iskelet üzerine gerilmiş çadır bezinden kalıplanmış plastik ya da camyününden yapılır, ahşap ya da kontrplak kullanılabilir. İskeleti sökülerek kolayca taşı*nabilen portatif kanolar da yapılmaktadır.
Eskimoların av kayaklarına benzeyen bazı güverteli kayaklar, deniz için de uygundur. Dar ve kıvrımlı dağ akarsularında kullanmak ve sörf yapmak içinse, daha kısa ve dolayısıy*la manevra yeteneği yüksek olan güverteli kayaklardan yararlanılır. Yarışlarda çok uzun ve dar kayaklar kullanılır. Hem akarsuya, hem de denize uygun olan standart ve belirgin bir özelliği olmayan kayaklarsa gezinti için kullanılmaktadır.
Dağ akarsularında yapılan kano yarışları azgın su yarışları diye bilinir. Büyük bir beceri ve esneklik isteyen bu yarışlarda dalgalan aşarken kayalara çarpmamaya dikkat edilir. Zorluk derecelerine göre sınıflandırılan bu yarışlardan başka, azgın sularda, kayak sporundaki slaloma benzeyen ve renkli şamandı*ralardan ya da direklerden oluşturulmuş 25-30 “kapı”ya çarpmadan geçmeyi amaçlayan, slalom yarışları da yapılır. Sürat ve maraton yarışları durgun sularda, kano sörfü ise okya*nusta yapılır.
Kanolar yelkenli de olabilir. Önemli yarış*malarda kullanılan yelkenli kano belki de dünyanın en hızlı tek kişilik yelkenli teknesidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /PLASTİKKANO/satılık deniz kanosu

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top