Pazar , Kasım 23 2014
Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Coğrafya / Kayserinin İlçeleri

Kayserinin İlçeleri

Sponsorlu Bağlantılar

Kayserinin İlçeleri

Akkışla Nereye Bağlı Kayseri,
Bünyan Nereye Bağlı Kayseri,
Develi Nereye Bağlı Kayseri,
Felâhiye Nereye Bağlı Kayseri,
Hacılar Nereye Bağlı Kayseri,
İncesu Nereye Bağlı Kayseri,
Kocasinan Nereye Bağlı Kayseri,
Melikgazi Nereye Bağlı Kayseri,
Özvatan Nereye Bağlı Kayseri,
Pınarbaşı Nereye Bağlı Kayseri,
Sarıoğlan Nereye Bağlı Kayseri,


Sarız Nereye Bağlı Kayseri,
Talas Nereye Bağlı Kayseri,
Tomarza Nereye Bağlı Kayseri,
Yahyalı Nereye Bağlı Kayseri,
Yeşilhisar Nereye Bağlı Kayseri

Kayseri`nin ilçeleri
Kayseri’nin 16 ilçesi vardır. Geniş bir yüzölçümüne sahip Kayseri’de ilçelerin en büyükleri; merkez ilçeler Kocasinan ve Melikgazi’nin yanı sıra Develi, Talas ve Yahyalı’dır

Akkışla ilçesi
Eski adı “Kuzugüden” olan Akkışla daha önce Sivas iline bağlı iken Kayseri’nin il olması üzerine Pınarbaşı’na bağlı bucak merkezi olmuştur. Bünyan’ın ilçe olmasıyla Bünyan’a bağlanmış, 1952′de Belediye teşkilatı kurulmuş ve 1987 yılında da ilçe olmuştur.

Bünyan ilçesi
Birinci Dünya Savaşı’na kadar Bünyan-ı Hamid, daha sonraları ise Hamidiye adını taşımıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra ise Bünyan adını taşımaya başlamıştır.

Develi ilçesi
Oğuz boylarından Devali Obası’nın yerleşmesiyle meydana gelen Develi ilçesi, sınırları içersinde Hititler’den günümüze bir çok uygarlığın mirasını barındırmaktadır.

Felahiye ilçesi
Romalılar zamanında adı “Rum-diğin” olan ilçe, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Yozgat sancağının Boğzalıyan ilçesine bağlı köy iken, 1925 yılında adı Felahiye olarak değiştirilmiştir. 1926′da Kayseri Merkez ilçeye bağlı Güneşli bucağına bağlanmış, 1951′de bucak ve 1957′de ilçe olmuştur.

Hacılar ilçesi
Hacılar ilçesi halkı önceleri bağcılık, tarla ziraatı, hayvancılık ve el sanatları ile meşgul iken, günümüzde sanayi ve ticaret oldukça yoğunlaşmış ve ön plana çıkmıştır.

İncesu ilçesi
Bir rivayete göre Veziriazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa bir Bağdat seferinde, 1659-1660 yıllarında, o zaman bataklık halinde bulunan İncesu deresinin kenarına ordugahını kurdurur. Söylentiye göre o gece rüyasında kendisine bu ıssız yörenin ihyası emredilmiştir. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın banisi olduğu külliye bugün dimdik ayakta olup, tarihi ve mimarisi ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kocasinan ilçesi
1988 yılında çıkarılan 3508 sayılı yasa ile Kayseri il merkezinde Kocasinan ve Melikgazi adıyla iki ilçe kurulmuştur. İki ilçe Kayseri il merkezini oluşturmaktadırlar.

Melikgazi ilçesi
Organize Sanayi Bölgesi, Sanayi ve Ticaret Odaları’nın ilçe sınırları içinde bulunması ve yine banka şubelerinin bir çoğunu barındırması Melikgazi ilçesini Kayseri ekonomisinin kalbi haline getirmektedir.

Özvatan ilçesi
Özvatan ilçesi Kayseri ilinin 75 km kuzeydoğusunda yer almaktadır. Doğuda Sarıoğlan, batıda Felahiye, güneyde Bünyan ve Merkez Kocasinan ilçeleri, kuzeyde Yozgat il sınırları ile çevrilidir.

Pınarbaşı ilçesi
İlçe merkezi, 1861 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Sivas iline bağlı olarak “Aziziye” adıyla kurulmuştur. İlçenin kuruluş kanun sayısı ve tarihi ile ilgili herhangi bir kayda rastlanmamıştır. Cumhuriyetimizin ilanından sonra Şirvan Dağı’nın eteklerindeki kaynak suyundan dolayı Pınarbaşı adını almıştır.

Sarıoğlan ilçesi
İlçenin tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, kuruluşu çok eskiye dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Aziziye (Pınarbaşı) ilçesine bağlı küçük bir yerleşim yeri iken, Bünyan ilçe olduktan sonra Bünyan’a bağlanmıştır.

Sarız ilçesi
Sarız ilçesi, Kayseri ilinin doğusunda bulunmakta olup, il merkezine uzaklığı 128 km’dir. Coğrafi bakımdan İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinin kesiştiği bölümde yer almaktadır.

Talas ilçesi
Temiz havası, bol su kaynakları ve yemyeşil bahçeleriyle ünlü Talas ilçesi yaz aylarında Kayserililer için ideal bir sayfiye yeridir.

Tomarza ilçesi
Tomarza adına ilk defa “Jennigs” adlı batılı bir yazarın “16. yüzyılda Erciyes Dağı” adlı eserinde rastlanmaktadır. Malazgirt Zaferinden sonra bölgeye Uygur Türkleri ile İran’dan gelen Avşar Türkleri yerleşmiştir. İlçedeki muhacir Türk nüfusu özellikle “93 Harbi” olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı – Rus savaşı sırasında Rus işgalinden kaçarak Tomarza ve çevre köylere yerleşmiştir.

Yahyalı ilçesi
İlçe, Anadolu’ya gelen Türk güçlerince kurulmuştur. Bu güçlerin önderliğini Seydi Ali ve Yahya Ali (Yahya Gazi) yapmışlardır. Seydi Ali’ye ait türbe Devlet Hastanesi bahçesinde, Yahya Gazi’ye ait türbe ise Ulu Camii önünde bulunmaktadır. Türbedeki kitabede geçen 1040 tarihi ilçenin en eski tarihi bilgisini vermektedir.

Yeşilhisar ilçesi
Develi Karahisar adıyla anılırken isim benzerliği olan yerlerle karıştığı için 1945 yılında Yeşilhisar olarak değiştirilmiştir

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /kayseri ileleri/kayserının ılceleri

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top