Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Kimler Oruç Tutmayabilir?

Kimler Oruç Tutmayabilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kimler Oruç Tutmayabilir?
Biz müslümanlara fazr olan Ramazan orucunu kimler tutmayabilirler hangi durumlarda hangi hallerde Ramazan orucu tutlmayabilir aşağıda bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Evet Ramazan ayında hangi hallerde oruç tutulmayabilir;Yolculuk yapan kişinin Ramazan ayında oruç tutmayabilir daha sonra tutamadığı bu oruçlarını eda eder kazasını tutar.Yolculuk durumunda tutulmayan oruçlar kaza edilir.Geceden niyetlenip gündüz yolculuğa çıkan birisi eğer dayanamassa orucunu bozabilir sonra bu orucunun kazasını tutar.

Kur’anı Kerim’De şöyle buyruluyor; Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allah’a karşı gelmekten sakınasınız diye, size de sayılı günlerde farz kılındı. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar.

Oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa, o iyilik kendisinedir. Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha iyidir.buyurmaktadır Bakara süresi

Hastalık durumunda da oruç kazaya bırakılabilir iyileştikten sonra tutamadıkları oruçlarını tutarlar.Doktor tarafından oruç tutması sağlık açısından sakıncalı olan kişiler için bu hüküm geçerlidir.

Hamile ve emzikli bayanlarda oruç tutmayabilirler daha sonra bu halleri geçtikten sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.Bebeklerinin ve kendilerinin zarar görmemesi için hamile ve emzikli kadınlar oruç tutmayabilirler Peygamber Efendimiz bu duruma müsade etmiştir.

Ağır işlerde çalışan kişler oruç tuttukları zaman kendilerine zarar geleceğini düşünüyorlarsa oruç tutmayabilirler daha sonra izinli oldukları günler içerisinde tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.

Çok yaşlı kişiler oruç tutamayacak kadar yaşlı olanlar kişiler oruç tutmazlar daha sonra bu oruçlarını kaza edemeyecekleri biliyorlarsa tutamadıkları oruçlarının yerine fidye vermelidirler.Bu hüküm içesirinde iyileşme ümidi olmayan hastalarda bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Allah hepmize sağlık sıhhat versin oruçlarımızı tutmayı nasip etsin inşallah..

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top