Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Matematik / Kombinasyon Nerelerde Kullanılır?
Kombinasyon Nerelerde Kullanılır?

Kombinasyon Nerelerde Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Kombinasyon Nerelerde Kullanılır?

Kombinasyon
n elemanlı bir kümenin elemanları ile oluşturulacak r elemanlı farklı grupların sayısı n’nin r’li kombinasyonu olarak adlandırılır n’nin r’li kombinasyonu C (n, r) veya şeklinde gösterilir.
n elemanlı bir kümenin r’li permütasyonlarında elemanların kendi aralarında sıralanışı önemlidir. Oysa n elemanlı bir kümenin r’li kombinasyonunda r tane elemanın kendi arasındaki sıralanışı önemli değildir.

Ayşe, kırtasiyeden dört farklı renkteki kartonlardan üçünü seçip alacakır. Karton renkleri, kırmız, sarı, yeşil ve mavi olduğuna göre bu seçim kaç farklı şekilde yapılabileceğini inceleyelim. Karton renkleri K, M, S, Y harfleri ile gösterelim. K, M, S ve Y çeşitlerinden üçüile oluşturulabilecek bütün grupları yazalım.

permütasyon kombinasyon tablosu

Sponsorlu Bağlantılar

Kombinasyon
Bu kartonların seçiminde sıra önemli olmadığından 1., 2., 3. ve 4. gruptakiler kendi içinde aynı durumu belirtmektedir. Bu nedenle dört renk kartondan oluşturulabilecek üçlü gruplar; KMS, KMY, MSY ve KSY şeklinde 4 tanedir.

Aramalar
    /kombinasyon nerelerde kullanılır/kombinasyon günlük hayatta nerelerde kullanılır/kombinasyon nedir nerelerde kullanılır

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top