Cuma , Kasım 21 2014
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Koyun postu işleme ve kurutma hakkında bilgi verir misiniz?

Koyun postu işleme ve kurutma hakkında bilgi verir misiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Koyun postu işleme ve kurutma hakkında bilgi verir misiniz?

Deriler işlenmek için tabakhaneye getirilince, önce ısıtılarak üzerindeki kir, kan gibi maddelerden arındırılır ve yumuşatılır.ardından kılları gevşetmek,deriyi temizlemek ve yüzeyini pürüzsüzleştirmek amacıyla kireç,sodyum sülfür ve su çözeltisine batırılır.

Bu karışım kıl köklerini ve üst tabakayı eriterek,deriden ayrılmalarını sağlar.Üzerinde kalan etler makineyle alınır ve deri yıkanır.Koyun derisi gibi küçük deriler,kireç ve sodyum sülfürden oluşan bir macunla sıvanarak yada sıcak buhar odasında birkaç saat asılı bekletilerek ayrıca yumuşatılır.Blöze haline gelen deri, sepileme işleminden geçtikten sonra, perdahlama safhasına gelir.Bu safhada genellikle el ve ayak makineleri yardımıyla deriler açılır, kurutulur ve tavlanır. Daha sonra iskefe makinelerinde yumuşatılır, gergeflere gerilerek kurutulur ve kenarları kesilir. Kullanıma hazır olması için de deri boyanır, cilalanır ve preslerle ütülenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top