Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Kuba mescidi nerededir kuba mescidi resimleri

Kuba mescidi nerededir kuba mescidi resimleri

Sponsorlu Bağlantılar

Kuba mescidi nerededir kuba mescidi resimleri

Kuba mescidi İslamda ilk bina edilen mesciddir.
Peygamber efendimizin (s.a.v) hicretlerinde Medine-i Münevvereye gelmeden önce Kuba denilen yerde konakladıklarında ilk bina ettikleri mescid.

Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem beraberinde Hazret-i Ebu Bekr, Amir bin Füheyre radıyallahü anhüm ve mihmandarları Abdullah bin Üreykıt olduğu halde 622 yılı Eylül ayının 20. günü (hicretin birinci senesi Rebiulevvel ayının sekizinde) Pazartesi günü, kuşluk vakti Kuba köyüne ulaştılar. Bu gün İslam tarihinde Müslümanların Hicri Şemsi yılının senebaşı sayıldı.

Peygamber efendimiz, Kuba’da bir mescid bina ettiler ve burada ilk Cuma namazını kıldılar. Kuba Mescidinin arsası Peygamber efendimizin evlerinde konakladıkları Gülsüm bin Hidm’e aitti. Peygamber efendimiz burasını satın aldı ve mescidin temelini atacağı zaman; ’Ey Kubalılar! Bana Harre mevkiinden taş getiriniz.’ buyurarak, bina işine girişildi. Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem yanında bir hayli taş toplanınca, kıbleyi çizerek ve bir taş alıp birinci temel taşını kendi mübarek elleriyle koydular. Kuba Mescidi, Kur’an-ı kerimde mealen: ’Temeli takva üzerine kurulan mescid.’ (Tevbe suresi: 108) buyrularak medhedilmiştir.

Kuba Mescidi sonraki devirlerde halife, hükümdar ve vezirler tarafından defalarca tamir edildi ve yenilendi. Halife Ömer bin Abdülaziz rahmetullahi aleyh, Kuba Mescidini genişletti. Mescidin içine taştan direkler diktirdi ve demirle pekiştirdi ve nakışlattı. Ona bir minare ilave ettirdi. Osmanlı hükümdarlarından Kanuni Sultan Süleyman Han, Kuba Mescidini yıktırıp, yeniden yaptırdı. Ona hatipler, imamlar ve müezzinler tayin etti (H.950). Kuba Mescidi, Sultan Mahmud Han tarafından da tamir ve tezyin edilmiştir.
kubamescidi

kubamescidi2_2

kubamescidi3_2

kubamescidi4_2

kubamescidi5_2

kubamescidi6_2

kubamescidi7_2

Sponsorlu Bağlantılar

kubamescidi8_2

Aramalar
    /kuba mescidi hakkinda kisa bİlgİ/kuba mescidi nerede

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top