Cuma , Kasım 28 2014
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Nedir / Labirent Nedir?
Labirent Nedir?

Labirent Nedir?

Labirent Nedir?

180px-Labyrinth_1_(from_Nordisk_familjebok)

Yolların, ya da geçitlerin çokluğu, karışıklığı yüzünden içinden kolay kolay çıkılamayan yerlere labirent veya dolambaç denir.

Labirentin tarihi

Yunan mitolojisinde, bu çeşit yerlerden ilkinin, mimar Dedalus tarıfından Girit kıralı Minos için yapıldığını anlatan bir hikaye vardır. Girit kıralı Minos bı labirette korkunç bir ejderhayı hapsetmişti. Bir gün Minos’un kızı Ariadne’nin sevgilisi Theseus, ejderi öldürmek üzere Girit’e geldi. Ariadne ona, labirente girmeden önce, çıkarken yolunu kolay bulabilmesi için bir yumak verdi. Thesus bu labirente girerken bu yumağın ipliklerini yere salıverecek, çıkarken de iplikleri toplıyarak aynı yoldan geçip dışarı çıkabilcekti. Böylece Thesus ejderi öldürdükten sonra, yumak sayesinde yolunu bulup labirentten çıkmayı başardı. Son yıllarda Girit’te yapılan kazılarda, Konosus yakınlarında bir dağda, bu hikayede anlatılan labirette benzeyen bir yapı kalıntılarına rastlanmıştır. Gene son kazılarda Mısır’da da böyle bir labirenttin kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

Bahçeler

İngilterde evlerin bahçelerini, labirent biçiminde şaşırtıcı yollara bölmek bir zamanlara moda olmuştu. Bu yolların kenarları yeşillikle örtülürdü. İngilterenin labirent bahçelerinden en ünülüsü, bugün Londra yakınlarındaki Hampton Court’dadır.

Luna parklar

Luna parklardaki labirentler ise eğlence için yapılır.

Bilmece

Bazı dergilerde labiremtin karışık, şaşırtıcı yollarına benziyen bilmeceler yayınlanır. Piskoloji bilginleri bu çeşit bilmecelerin zihni geliştirmeye, zekayı işletmeye faydalı olduğunu ileri sürerler.

Psikoloji

Bazı psikoloji bilginleri de hayvanların tepkileri üzerinde inceleme yapabilmek için labirentlere başvururlar.

Aramalar
    /labirent nedir özet/labirent neyle yapılır

Hakkında Arzu El

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top