Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Biyoloji / Lokus Nedir?
Lokus Nedir?

Lokus Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

 Lokus Nedir?

Kromozom bileşenleri:
Lokus
(1) Kromatit
(2) Sentromer
(3) Kısa (p) kol
(4) Uzun (q) kol

Genetik ve genetik hesaplama alanında lokus, bir genin, bu genin alellerinden birinin ya da bir DNA dizisinin kromozom üzerinde düşünüldüğü yer veya DNA üzerindeki fiziksel özel konumudur.Belirli bir lokus üzerindeki DNA dizisinin herhangi bir varyantına ise alel denir. Belirli bir genom üzerinde yer alan lokusların düzenli listesine genetik harita olarak adlandırılır. Harita üzerindeki gen eşleştirmesi, belirli bir biyolojik özelliğin hangi lokus üzerinde bulunabileceğinin belirlenmesi işlemidir.


Koromozomları bazı lokuslardaki belirli genlerin alelleri ile aynı olan diploit ve poliploid hücreler homozigot olarak adlandırılırken farklı alellere sahip olan hücreler ise heterozigot olarak tanımlanır.

NF2
Bantlara örnekler

İsimlendirme
Bir genin kromozom lokusu “6p21.3” gibi bir şekilde ifade edilebilir.

lokus 1

Bantlar, kromozom uygun bir renkle işaretlendiğinde mikroskop altında görülebilirler. Bantlardan her biri, sentromere en yakın 1 numaralı banttan başlayarak sırasına göre numaralandırılır. Alt bant ve alt-alt-bantlar ise sadece daha yüksek çözünürlükte görünürler. Bir lokus dizisi de benzer şekilde belirtilir. Örneğin, okülokütanöz albinizm geni olan OCA1 lokusu “11q1.4-q2.1” şeklinde yazılabilir ve 11 numaralı kromozomun uzun kolunda, bant 1’in alt-bant 4’ü ile bant 2’nin alt bant 1’i arasında bir yerde olduğu anlamına gelir.
Kromozomun uçları “pter” ve “qter” şeklinde etiketlenir ve böylece “2qter” ikinci kromozomun uzun kolundaki telomer anlamına gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sentisome
Bir sentisome,bir kromozomun uzunluğunun % 1’i olarak tanımlanır.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top