Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / manyetizma Nedir Kısaca

manyetizma Nedir Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

manyetizma Nedir Kısaca

Manyetizma Nedir, Manyetizma Ne Anlama Gelir, Manyetizma Ne Demektir, Manyetizma Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Manyetizma Anlamı

Mıknatısların ya da hareket hâlindeki elektrik yüklerinin yol açtığı fiziksel olgu. Mıknatıslar ve hareketli elektrik yükleri, çevrelerinde bir manyetik alan oluşturur. Manyetik alan, alanın içinde bulunan mıknatıslara, hareketli elektrik yüklerine ve elektrik akımı taşıyan iletkenlere etkiyen bir kuvvetin var olduğu bölgedir.

Manyetik alan kavramını ilk kez 1845′te Michael Faraday ortaya koydu. Faraday 1821′de manyetik alan içinde bulunan ve içinden akım geçen bir iletkenin devineceğini, 1831′de de manyetik alan içinde devinen bir iletkende elektrik ekımının indükleneceğini bulmuştu.

Elektrik ve manyetizmaya ilişkin ilkeleri tek ve eksiksiz bir matematiksel kuramda birleştirmeyi başaran James Clerk Maxwell’in 1864′te yayınladığı ve bundan böyle “Maxwell denklemleri” olarak anılacak denklemler, elektromanyetik dalgaların varlığını öngörüyordu. Bu dalgaların varlığı da Heinrich Hertz tarafından deneysel olarak kanıtlandı.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüz teknolojisinde çok önemli ve yaygın bir kullanımı olan manyetizma, basit manyetik kapı açıcısından radara, mikrodalga fırından bilgisayar belleğine kadar uygulamada temel bir rol oynar.

Aramalar
    /manyetizma nedir kısaca/manyetizma nedir

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top