Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Coğrafya / Marmara Bölgesi Bölümleri

Marmara Bölgesi Bölümleri

Sponsorlu Bağlantılar

Marmara Bölgesi Bölümleri
YILDIZ DAĞLARI BÖLÜMÜ

Bölümde Kırklareli ili bulunmaktadır.

Bölüm Karadeniz’in kuzeyinde Karadeniz’e paralel uzanan Yıldız Dağları’nı (Istranca) ve çevresini içine alır. Ortalama yükseltisi 800 m civarındadır.

Karadeniz ikliminin etkisiyle bölümde daha çok yayvan yapraklı ormanlar yaygındır.

Bölüm, Marmara’nın diğer bölümlerine göre işlek ulaşım yollarından uzakta yer alır. Bundan dolayı bölgenin en seyrek nüfuslu bölümüdür. Yerleşim merkezleri İstanbul’a doğru uzanan yolların üzerine kurulmuştur.

Bölümün dağlık kesimlerinde küçükbaş hayvancılık yapılırken, dağ eteklerinde ahır hayvancılığı (mandıra) gelişmiştir.

Tarım, Yıldız Dağları’nın güney eteklerindeki plâtoluk alanlarda yapılmaktadır. Ancak, tarım yapılan yerler sınırlıdır.

Yıldız dağları bölümünde halkın bir kısmı ormancılıkla uğraşmaktadır.

Ekonomimize en büyük katkısı hayvancılık ve ormancılıktır.

ERGENE BÖLÜMÜ

Edirne ve Tekirdağ illerini içine alan bölümdür.

Bölümde özellikle kışın Balkanlar’dan gelen soğuk hava kütlelerinin etkisiyle kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kurak olan karasal iklim şartları yaşanır. Bundan dolayı tabii bitki örtüsü bozkırdır.

Ekili – dikili alanların en fazla olduğu bölümlerden biridir. Verimli topraklara sahip olması nedeniyle bir çok tarım ürünü bu bölümde yetiştirilir. Bunların başında ayçiçeği, pirinç, şekerpancarı ve buğday gelir. Özellikle ayçiçeğinin en fazla üretildiği bölümdür.

Ahır hayvancılığı gelişmiştir. Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan kara ve demir yolları, bu bölümde yer alan Edirne’den Avrupa’ya açılır.

GÜNEY MARMARA BÖLÜMÜ

Bursa, Bilecik, Yalova, Balıkesir ve Çanakkale illerini içine alan bölümdür.

Bölümde, özellikle kıyı şeridinde Akdeniz iklimi görülür. Buna bağlı olarak karakteristik bitki örtüsü makidir.

Bölümdeki eğimli arazilerde ve kıyı kesimde zeytin yetiştiriciliği yaygındır. İç kısımlarda ise şekerpancarı, tütün, ayçiçeği, pamuk gibi tarım ürünleri yetiştirilir.

İpekböcekçiliğinin en fazla geliştiği bölümümüzdür. Özellikle Bursa-Gemlik çevresi gelişmiştir.

Bölümün dağlık kesimlerinde küçükbaş hayvancılık gelişmiştir. Ancak son yıllarda en fazla gelişme gösteren hayvancılık kolu kümes hayvancılığıdır.

Ova kenarlarında kurulmuş modern çiftliklerde ahır hayvancılığı yapılır. Karacabey harasında devlet tarafından yarış atları yetiştirilmektedir.

Bölümde nüfus, Bursa çevresi gibi verimli ovalarda toplanırken, bölümün batı kesiminin dağlık ve engebeli olmasından dolayı nüfus yoğunluğu azalmıştır.

Bölümün en büyük şehri Bursa’dır. Bursa, sanayi şehri olmakla birlikte aynı zamanda tarım ve turizm şehridir.

ÇATALCA-KOCAELİ BÖLÜMÜ

İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerini içine alan bölümdür.

Bölüm, Anadolu’yu Trakya’ya bağlayan yolların üzerinde iki yarımadadan oluşur. Bu bölüm, aşınarak düzleşmiş platolardan meydana gelmiştir.

Bölümün Karadeniz kıyılarında Akdeniz iklimi ile Karadeniz ikliminin geçiş özelliği görülür. Marmara kıyılarında ise daha çok Akdeniz iklimi görülür.

Marmara Bölgesi’nin en fazla nüfuslanmış bölümüdür. Sanayileşmeye bağlı olarak İstanbul ve İzmit birbirine bağlanmış durumdadır.

Bölümün (aynı zamanda Türkiye’nin) en büyük şehri İstanbul’dur. Her türlü sanayi kolunun bulunduğu iç ve dış ticaretin yapıldığı, bütün ulaşım yollarının yoğun olarak kullanıldığı kültür ve ticaret merkezidir

Bölümde, tarım daha çok Aşağı Sakarya Ovası’nda yapılır. Bu bölümde ayçiçeği, mısır, tütün, patates, fındık ve şekerpancarı gibi bitkilerinin tarımı yapılır.

Türkiye’de sanayinin en fazla gelişmiş olduğu bölümdür. Sanayileşmeye paralel olarak bölüm sermayenin en fazla toplandığı yerdir. Bankacılık ve sigortacılık sektörünün oldukça gelişmiş olduğu bölüm Türkiye’de iç ve dış ticaretin en fazla geliştiği yerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’nin en büyük limanı olan İstanbul limanı bu bölümdedir.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top