Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / Mekanik Enerji Nedir Kısaca

Mekanik Enerji Nedir Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

 Mekanik Enerji Nedir Kısaca

Enerji kaynaklarına göre çok çeşitlidir. Örneğin bir elektrik pi­linden veya üretecinden elde ettiğimiz enerji, kimyasal enerjidir. Güneş ışınlarından sağladığımız ener­ji ise güneş enerjisidir. Elektrik akımından kaynaklanan enerjiye ise elektrik enerjisi denir.
Biz ileride bu enerji çeşitlerini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Meka­nik enerji, yeryüzünde en yaygın kullanılan enerji çeşidi olduğundan öncelikle bu tip enerji üzerinde dura­cağız.
Mekanik enerji sözcük anlamının da bize verdiği gibi, bir sistemin me­kanik hareketinden kaynaklanan bir enerjidir. Daha önce gördüğümüz örnekle bir vincin bir cismi yükseğe kaldırması için mekanik bir enerjiye sahip olması gerekir.
Mekanik enerji ikiye ayrılır:

Potansiyel enerji
Kinetik enerji

Şimdi bu her iki tür mekanik enerjinin ne anlama geldiğini tanımaya çalışalım.
Dağın tepesinde duran bir taşın bir potansiyel bir enerjisi bulunmak­tadır. Çünkü bu taş dağın tepesinden aşağıya yuvarlandığı zaman bir iş ya­par. Durağan bir su birikintisinin po­tansiyel enerjisi vardır. Suyun ak­masını sağladığımızda bir iş yapmış olur. İşte sistemlerin bünyesinde, durağan durumda saklı bulunan ener­jiye potansiyel enerji denir. Yani durağan bir cismin hareket etmesini sağlayan enerjiye potansiyel enerji denir.
Kinetik enerji ise ki, hareket ha­lindeki cisimlerde de bir enerji vardır. İşte bu enerjiye de kinetik enerji denir. Bir cismin ya da sistemin kine­tik enerjisinin hesabını formüle ede­cek olursak şöyle bir sonuca varırız:

Kinetik Enerji = 1/2 Cismin Kütlesi x Hız²

Formülü oluşturan elemanların bi­rimlerini ise, şöyle belirtebiliriz:

Kinetik Enerji = Erg
Cismin Kütlesi = Gram / Kütle
Hız = Cm/ saniye

Bir başka deyişle yani enerjinin birimini bir üst katından hesaplamak gerekirse, şu sonucu elde ederiz.

Kinetik Enerji = Joule
Cismin Kütlesi = Kg / Kütle
Hızı = M/ Saniye

Yukarıda belirttiğimiz formülleri küçük bir örnekle daha belirgin hale getirmeye çalışalım. Bir cismin kütle olarak ağırlığı 250 kg olsun. Öte yan­dan saatteki hareket hızı ise, 5 m/sa­niye olarak saptansın. Bu cismin enerjisini hesaplamak için şu işlemi yapmak gerekir:

Sponsorlu Bağlantılar

Enerji Joule = 1/2 250 x 5²
Enerji Joule = 1/2 250 x 25
Enerji Joule = 250 x 25/2
Enerji Joule = 125 x 25
Enerji = 3125 joule

Aramalar
    /mekanik enerji nedir kısaca/mekanik enerji örnekleri

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top