Cumartesi , Şubat 16 2019
Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Fizik / Merkezkaç Kuvveti Nedir Kısaca

Merkezkaç Kuvveti Nedir Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

 Merkezkaç Kuvveti Nedir Kısaca

Bir ipin ucuna taş bağlayıp hızla çevirmeye başlayın; taş bir çember biçiminde dönecek ve ipi gergin tutacaktır. Sanki ip, taşı, dairesel yörüngesin­de tutmak için çekiyor gibidir. İp koparsa ya da siz ipi bırakırsanız, bu kez taş düz bir çizgi üzerinde ileri fırlayacaktır.
Bu biçimde “merkez”den kurtulup dışarı “kaçmaya” çalışan cisimlerin dışa doğru uygu­ladığı kuvvete merkezkaç kuvvet denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu cisimleri dairesel bir yörüngede tutmak için gerekli olan ve içe doğru etkileyen kuvvete ise merkezcil kuvvet denir. Örneğin, bir pikap tablasının kenarına konan küçük bir cisim, tabla dönmeye başladığında herhangi bir mer­kezcil kuvvet bulunmadığı için savrulup gider; ama, su dolu bir kova, içindeki su dökülme­den başın üzerinden çevrilebilir.
Bir dönemeci hızla dönen bir otomobildeki yolcu, kendisini dönemecin dışına doğru çekiliyormuş gibi duyumsar; otomobilin kendisi de, kötü hava koşullannda aynı yönde savrulabilir; bunu önlemek için yollar, dönemeçler­de içe doğru eğimli yapılır. Bisikletçiler ve motosikletçiler dönemeçleri dönerken, mer­kezkaç kuvvete karşı koymak için yana doğru yatarlar.
Bizi Dünya’nın üzerinde, gezegenleri Gü­neş’in çevresindeki yörüngelerinde tutan küt­leçekim kuvveti merkezcil kuvvettir.
Daha ağır parçacıklar üzerinde etki yapan merkezkaç kuvvet daha büyüktür. Santrifüj makineleri de bu ilkeye dayalı olarak çalışır. Kaymağın sütten ayrılmasında ya da yağ üretiminde tortuların sıvıdan ayrılmasında santrifüj makinelerinden yararlanılır. Maki­ne, içindeki sıvıyı büyük bir hızla döndürür ve daha ağır olan parçacıklar dışa doğru savrulur. Aynı tür ayırma işlerinin yapılmasının gerektiği kimya ve tıp laboratuvarlan, santri­füj makinelerinin kullanıldığı başlıca yerler­dendir.

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Sayaç
Besucherzähler
Sayaç
Veritabanına bağlantı sağlanamadı