Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Mescid-i Kıbleteyn – Kibleteyn Mescidi

Mescid-i Kıbleteyn – Kibleteyn Mescidi

Sponsorlu Bağlantılar

Mescid-i Kıbleteyn – Kibleteyn Mescidi
kibleteynmescidi
Mescid-i Kıbleteyn, Medine’nin Kuzeybatısında Vebere Harresi denilen mevkide bulunan bir mesciddir. Mescid-i Nebevî’ye 5 km. uzaklıktadır. İlk adı içinde bulunduğu bölgede yerleşik olan kabile dolayısıyla Benî Selime Mescidi’dir.

İslam’ın ilk yıllarında namazlar, Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya doğru kılınıyordu. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) kıblenin Kabe olmasını, yani namazların Kâbe’ye dönülerek kılınmasını çok arzu ediyor ve bu konuda Allah’tan gelecek emri bekliyordu. Hicretten 18 ay kadar sonra, Şaban ayının 15. günü (Berat Kandilinde) Hz.Peygamber’e, Bakara suresinin “Yüzünün semada dolaşıp durduğunu muhakkak görmekteyiz; Seni hoşnut olacağın kıbleye çevireceğiz. Haydi! Yüzünü Mescid-i Haram’a çevir!…” anlamındaki 144. ayeti indi.
Bunun üzerine Peygamber Efendimiz, namazı bozmadan hemen Kâbe istikametine döndü, cemaat de saflarıyla birlikte döndüler. Böylece Kudüs’e doğru başlanan namazın son iki rekatı Kâbe’ye yönelerek tamamlandı. İşte bu bakımdan bu mescide Mescid-i Kıbleteyn (İki Kıbleli Mescid) denir.

mescidikbleteyn

Sponsorlu Bağlantılar

mescidikibleteyen

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top