Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Biyoloji / Mrna Nerede Sentezlenir

Mrna Nerede Sentezlenir

Sponsorlu Bağlantılar

Mrna Nerede Sentezlenir

Sentetik mRNA
Kardivasküler doku yenilenmelerinde sentetik mRNA’nın rolü

Nature biyoteknoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada Karolinska enstitüsü ve Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar sentezledikleri bir faktörün kalpteki kök hücreleri tetikleyerek kardiyovasküler yenileme oluşturduğunu gözlemlediler.Sentetik mRNA’lar zarar görmüş kalp dokusunun yenilenmesini tetikliyor.Ayrıca, az sayıda yeni kardiyak kas hücresinin oluşumunu da bu faktörün sağladığı tespit edildi.

Araştırmanın başında bulunan Prof. Kenneth Chein, Kalbi bir fabrika gibi kullanıp; özel kardiyovasküler kök hücreler için büyüme faktörleri üretmenin daha bir başlangıç olduğunu belirtirken, yakın bir zamanda bu sayede kalbin kendi yeni dokularını dışardan herhangi bir hücre müdahalesi yapmadan üretebileceğini umuyor. Bu çalışma son zamanlarda “Cell Research” dergisinde yayınlanan Dr. Chien laboratuvarlarının araştırmaları baz alınarak yapıldı.

Bu çalışmada, kardiyovasküler endotel hücrelerde VEGFA adı verilen bir büyüme faktörü proteininin aynı zamanda kalp kök hücrelerinin, kan dolaşımı içerisinde kardiyak kas hücrelerine dönüştürülmesinde etkili olduğu belirtiliyor. Araştırmacılar bu çalışmada yeni bir teknik olan sentetik mRNA’ları, VEGFA’yı üreten genetik koda göre dizayn edip kas hücrelerine verdiler. Sonrasında, kalp kas hücrelerinin VEGFA’yı ürettiklerini gözlemlediler. Bu işlemler sırasında sentetik mRNA’lar vucüdun otomotik savunma sistemlerinin saldırılarından genetik uygulamalar ile uygun hale getirilerek korundu.

Fareler üzerinde yapılan bu çalışma gösterdi ki; kalpte dönüşüme öncüllük eden hücrelerin bulunduğu yere uygulanacak tek bir uygulama VEGFA’nın üretilmesi için yeterlidir. Buna ek olarak kalp krizinden 48 saat sonra hastaya verilen sentetik mRNA’ların kalp üzerinde tedavi edici etki gösterdiği de gözlemlenmiş. Uzun süreli gözlemlerde ise uygulamanın dogal kalp kök hücrelerini aktivite ederek kardiyovasküler doku yenilenmesinde etkili olduğu belirtiliyor. Prof. Chien, yakın bir zamanda başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan sadece bir kimyasal ajan ile kalp dokularının yenilenebileceğini belirtiyor.

Bu çalışmalar ile beraber aynı zamanda işin mühendislik kısmının da yürütülmesi ve sentetik mRNA’ların mümkün olan en uygun şekilde kalbe ulaştırılması yönünde çalışmaların da yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Prof. Chien’inde kurucusu olduğu “Moderna Therapeutics” firması ve “Astrezeneca” firması ortak çalışmalar yürüterek kardivasküler doku yenilenmelerinde kullanılmak üzere uygun hale getirilmiş sentetik mRNA’lar dizayn etme çalışmalarını yürütüyorlar. Tüm bu çalışmalar Amerikan sağlık bilimleri enstitüsü (NIH) ve Croucher Vakfı tarafından da destekleniyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaynak: ScienceDaily / Nature Biyoteknoloji (08 Eylül 2013)

Aramalar
    /mrna nerede sentezlenir

Hakkında Helen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top