Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Nedir / Nane nedir?

Nane nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Nane nedir?
Kekik ve adaçayı gibi ballıbabagiller familyasında yer alan naneler çok eskiçağlar­dan beri sağlığa yararlı olarak kabul edilen bitkilerdir. Kuzey ılıman kuşağın hemen her yerine dağılmış olan bu bitkilerin Mentha cinsinde yer alan 25 kadar türü vardır. Nemli ve gölgelik yerleri seven nanelerin Türkiye’de de 7 kadar türü yetişir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğada yabani olarak, yani kendiliğinden yetişen nane türle­rinin bazısı baharat ve ilaç olarak kullanılan keskin kokulu yaprakları için özel olarak yetiştirilmektedir. Bu bitkilerin çoğunun kes­kin kokusu yaprak, çiçek ve dallarındaki uçucu yağdan kaynaklanır. Bitkiden damıtıla­rak çıkarılan ve “nane esansı” denen bu yağ, hoş koku vermek için parfüm, ilaç, diş macu­nu, çiklet ve şekerlemeler ile bazı yiyecek ve içeceklere katılır.
Uzun ömürlü (çokyıllık) bitkiler olan nane­lerin toprakaltından yatay olarak ilerleyen sürünücü köksapları vardır. Dört köşeli göv­delerin üzerine karşılıklı olarak dizilen yap­rakları basit yapılı ve dişli kenarlıdır. Mor, pembe ya da beyaz, minik çiçekleri dalların ucunda sık başaklar halinde bir araya toplan­mıştır. En iyi besince zengin ve nemli toprak­larda yetişir. Nane tarlalarındaki yabancı otlar sık sık temizlenmeli ve her üç ya da dört yılda bir eski ürün sökülerek yerine yenileri dikilmelidir.
En çok yetiştirilen nane türlerinin başında bahçe nanesi (Mentha piperita) gelir. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da geniş çapta tarımı yapılan bu bitkinin yaprakları özellikle salata­larda taze sebze olarak yenir ya da kurutulup baharat olarak yemeklere katılır. Yaz ortası­na doğru morumsu pembe çiçekleri açtıktan hemen sonra toplanıp kurutulan yaprakların­dan hazırlanan çay, mide bulantılarını önleyici ve gaz söktürücü bir etki yapar. Yapraklardan çıkarılan renksiz, keskin kokulu ve serinletici nane esansının bileşiminde mentol denen bir bileşik bulunur. Türkiye’de yetişen ve filiskin ya da pülüskün adlarıyla da bilinen yarpuz (Mentha pulegium) da bir nane türüdür. Bunun çiçekli ve yapraklı dallarından hem çay hazırlanır, hem de “filiskin yağı” denen uçucu bir yağ elde edilir. Filiskin yağı öbürle­rinden farklı olarak özellikle balgam söktürü­cü etkiye sahip yakıcı kokulu bir maddedir. Adını tüylerle kaplı yapraklarından alan tüylü nane (Mentha longifolia) ile soluk mavi çiçek­ler taşıyan kıvırcık nane (Mentha spicata) türlerinin her ikisi de hem baharat olarak kullanılır, hem de yapraklarından uçucu bir yağ çıkarılır.
Naneyle aynı familyada, ama ayrı cinslerde yer alan bazı bitkilere de nane adı yakıştırılıştır. Örneğin, kedinanesi, dağnanesi ve taşnanesi bunlardan birkaçıdır.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top