Pazartesi , Mart 25 2019
Son Haberler
Anasayfa / Soru Cevap / Oğlak ve Yengeç dönenceleri üzerindeki çöller hangileridir?

Oğlak ve Yengeç dönenceleri üzerindeki çöller hangileridir?

Sponsorlu Bağlantılar

Oğlak ve Yengeç dönenceleri üzerindeki çöller hangileridir?
Dönenceler

Yengeç ve Oğlak Dönencesi
Ekvatorun kuzeyinde ve güneyinde, tıpkı ekvator gibi gerçekte var olmayan iki düşsel çizgi daha uzanır: 23 derece 27 dakikalık kuzey enleminden geçen Yengeç dönencesi ile 23 derece 27 dakikalık güney enleminden geçen Oğlak dönencesi. Bu çizgiler, güneş ışınlarını her zaman dik olarak alan enlemlerin alt ve üst sınırlarıdır. Güneş gökyüzündeki görünür hareketi sıra­sında tam bu çizgilerin üzerinden geçerken yön değiştiriyormuş gibi gözükür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu neden­le, mevsimlerin dönüm noktası sayılan bu düşsel çizgilere dönence adı verilmiştir. Bu iki enlem arasında kalan bölgelere de dönenceler arası ya da tropik bölgeler denir. Çünkü dönencelerin Yunanca’dan batı dillerine ge­çen adı da gene “dönüm noktası” anlamına gelen tropik sözcüğüdür.
Afrika’nın kuzeyde Sahra Çölü ve Sudan’dan güneyde Zimbabve’ye kadar uzanan bü­yük bölümü; Asya’da Arabistan ve Hindistan yarımadalarının güney bölümleri ile Bir­manya, Tayland, Vietnam, Laos, Kampuçya, Malezya ve Endonezya; Avustralya’nın kuzey bölümü ile Büyük Okyanus’taki adaların ço­ğu; Amerika kıtasında ise Meksika’nın güney­deki büyük bölümü, Batı Hint Adaları, Orta Amerika ve Güney Amerika’nın kuzey yarısı dönenceler arasında kalan tropik bölgelerdir.
Güneş aslında hareket etmez; ama Dünya’nın ekseni ile Güneş çevresinde dolandığı yörünge düzlemi belirli bir açı yaptığı için, Dünya’dan bakıldığında Güneş’in gökyüzün­deki yeri yıl içinde günden güne değişiyormuş gibi gözükür. 22 Mart’ta Güneş tam ekvato­run üzerindedir. O tarihten sonra görünürde kuzeye doğru yönelerek 21 Haziran’da Yen­geç dönencesinin üzerine gelir. Bu dönenceye ulaştığı anda yönünü değiştirerek bu kez güneye doğru hareket ediyormuş gibi gözü­kür. 22 Eylül’de gene ekvatorun üzerinden geçip 21 Aralık’ta Oğlak dönencesine gelir. Böylece Dünya’da, Güneş’in bu görünür yol­culukları gibi üçer ay süren dört mevsim yaşanır.
Dönencelerde güneş yılın her mevsiminde sabah altı sularında doğup, akşam altıya doğru batar. Bizim bulunduğumuz enlemler­de gündoğumundan önce ve günbatımından sonra görülen uzun alacakaranlık da bu en­lemlerde hiç olmaz. Güneş’in ısısı dönence­lerde yoğunlaştığı için tropik enlemler dünya­nın en sıcak bölgeleridir. Yüksek kesimler dışında kavurucu bir sıcaklık hüküm sürer.
Ekvatorun hemen yakınındaki bölgeler yı­lın büyük bölümünde bol yağmur aldığı için, bu sıcak ve nemli iklimde gür ormanlar yeşerir. Ama ekvatorun biraz daha kuzeyin­deki ve güneyindeki enlemlerde egemen olan yağışlı ve kurak iklimde ormanlar yerlerini tropik otlaklara bırakır. İyice kuzey ve güne­ye doğru ilerleyip dönencelere yaklaştıkça da yağmur azaldığı için otlaklar kızgın çöllere dönüşür.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Veritabanına bağlantı sağlanamadı