Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Oruç Tutmanın Mideye Etkileri Nelerdir

Oruç Tutmanın Mideye Etkileri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç Tutmanın Mideye Etkileri Nelerdir
Ramazan ayında oruçla birlikte insanların beslenme düzeninde çok farklı bir değişiklikler olur.Gün boyu açlığın sonunda aşırı yemek yemek ve sahurda uyku arasında yine aşırı yemek yemek..Bu iki durum insanın 11 ay boyunca alışık olmadığı bir durum olmasından ziyade oruçlu iken yanlış beslenme tercihleride insanı en çok ilgilendiren mideden kaynaklanmaktadır.

İşte oruç tutarken midenizde oluşabilecek rahatsızlıklar ve bu durumlar karşısında yapmanız gerekenler

Oruçtan Dolayı Mide Sorunları Neler Olabilir?

Reflü ve mide spazmları, Ramazan ayında en çok görülen rahatsızlıklardır. Özellikle uzun süreli açlıklardan sonra yoğun miktarda alınan yemekleri çok hızlı yemekle beraber çok geç saatlerde tüketmekten kaynaklanmaktadır.

Özellikle iftar açılışlarından sonra gece yatana kadar birçok çeşit yemek tüketmek ve bunun sürekli olması, mide spazmları, reflü hatta mide kanamalarına yol açabilir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için özellikle hızlı yeme alışkanlıklarından uzaklaşmalı ve porsiyonları küçük tutmalısınız. Her gün özlediğiniz bir besini masada bulundurun.

Örneğin masada hem et hem köfte ya da hem pilav, hem de makarna ve tatlı çeşitleri bulunmasın, sadece 1 ana yemek ve bir yardımcı yemek bulunsun. Mide hazmınız kolaylaşsın, aradan bir saat geçtikten sonra da 1 porsiyon tatlı veya meyve tüketimi olsun. Bu tarz beslenme mide salgılarını kontrol altında tutar, hazmı kolaylaştırır ve uyku kalitenizi düzenler.

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Aylin Yılmaz

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top