Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Oruç Tutulmayan Günler Hangileridir

Oruç Tutulmayan Günler Hangileridir

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç Tutulmayan Günler Hangileridir
Beş günde oruç tutmak haramdır:

– Ramazan Bayramı günü.

– Kurban Bayramı günü.

-Üç teşrik günü.

-Şek gününde oruç tutmak haramdır. Ancak adet ettiği güne rastgelmişse haram değildir.

Ramazan ayında bilerek cinsi münasebette bulunan kimsenin o günü kaza etmekle beraber keffaret vermesi de gerekir. Bu keffaret sırasıyla şöyledir:

Mü’min bir köle azat etmek. Eğer bunu bulamazsa veya gücü yetmezse, iki ay üst üste oruç tutmak, buna da gücü yetmezse gıda maddesinden her birine birer müd’ olmak üzere altmış fakiri doyurmak.

Ebu Hureyre (r.a) şöyle rivayet etmiştir:

“Hz. Peygamber iki günde oruç tutmayı nehyetmiş. Bunlar ramazan ve kurban bayramı günleridir.”

Ümmü Hani’nin azatlısı Ebu Mürre şöyle rivayet eder:

“Kurban bayramının ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde oruç tutmak haramdır. Çünkü Rasulullah bu günlerin orucunu yasaklamıştır.”

Şaban ayının otuzuncu gününde hilalin görülmesi gerçekleşmeyince o gün oruç tutmak da haramdır. Ammar bin Yasir şöyle demiştir:

“İnsanların şüpheye düştüğü (Şaban’in 30.) gününde oruç tutan Allah’ın Resulüne isyan etmiştir. Ancak belli günlerde oruç tutmayı adet edinen kişi için bu günde oruç tutmak caizdir. Nitekim Allah Resulü (s.a.v)’şöyle buyurmuştur:

“Ramazandan bir-iki gün önce oruç tutmayınız. Meğer ki bir kimsenin oruç tutmayı adet edinmiş olduğu güne tesadüf ederse, o tutsun.”

Şu halde ramazan ayının girmesi iki şeyden biriyle gerçekleşip sabit olur.

1- Hilali görmek. Hilalin görülmesi Ammar bin Yasir’in rivayetinden de ifade edildiği gibi Şaban ayının otuzuncu akşamı güneş battıktan sonra çıplak gözle görülmesiyle gerçekleşir. Bir kişinin şahitliği bu konuda yeterlidir. Şöyle ki hakimin huzurunda adil bir erkeğin ayı gördüğüne şehadet etmesiyle Ramazan ayı sabit olur.

2- Şaban ayını 30 güne tamamlamak. Bu da bulut sebebiyle hilalin görülmesi mümkün olmazsa veya adil bir şahit gelip hilali gördüğüne dair şeehadet etmezse Şaban ayını otuz güne tamamlanmasıyla ramazan ayı sabit olur. Buna karşı başka bir şey çıkmazsa esas olan budur. Yani şaban ayı otuz güne tamamlanır ve ertesi gün ramazan orucuna başlanır

Bu iki hükmün deliliyle ilgili olarak Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Hilali gördüğünüzde oruç tutunuz. Hilali gördüğünüzde iftar edip-bayram yapınız. Eğer bulut sebebiyle hilali göremezseniz şaban ıotuz güne tamamlayınız.”

Hilalin görülmesinde bir şahidin yeterli olduğunun delili. İbni Abbas (r.a.) Peygamberimiz (s.a.v.)’den şöyle rivayet etmiştir: Bir arabi Resulullah’ın huzuruna gelip, ‘Ramazan ayının hilalini gördüm.’ dedi. Resulullah (s.a.v.),

“Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun resulü olduğuna şehadet ede rmisin? diye sordu.

Arabi, ‘Evet.’ dedi. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.)

Sponsorlu Bağlantılar

“Ey Bilal halka haber ver. Yarın oruç tutsunlar.” buyurdu.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top