Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Oruçluyken Susamamak İçin Ne Yapmalıyız

Oruçluyken Susamamak İçin Ne Yapmalıyız

Sponsorlu Bağlantılar

Oruçluyken Susamamak İçin Ne Yapmalıyız
Oruçluyken Susamamak İçin fazla yağlı yiyeceklerden sakınmalıyız sahurda daha hafif ve bol sıvı içeren besinler yemeliyiz Oruçlu iken susamamak için sahurda yeteri miktarda sıvı tüketilmeli ve su içilmeli.

Bir kişinin günlük sıvı ihtiyacının yaklaşık 2,5 litredir..

Sahurda ne kadar çok yenilir içilirse, gün içinde o kadar az acıkılır, susanır anlayışı yanlış. Oruç tutulan gün boyunca susamamak için genel olarak sahurda ya da iftarda, kısa süre içinde yoğun şekilde su içilir. Bir anda yoğun miktarda sıvı alımı, vücutta, tıpkı bir anda aşırı yemek yemenin yaptığı etkiye benzer bir etki oluşturur.

Sıcakların yüksek seyrettiği bu dönemde gün içinde susuzluk çekmemek için, sahura kadar azar azar sıvı gıdalar tüketilmeli. Bu şekilde düzenli olarak su alımı, bir gün sonra vücudun daha tasarruflu su harcamasını sağlar.

Gün içinde emek yoğun çalışanlar ve aşırı terleyenlere, kaybettikleri mineralleri yerine koyabilmeleri için iftarda tuzlu ayran içmelerini, fosfor kaybını gidermek için de kırmızı et yerine balık eti tüketmeleri gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

İftarda az ve hafif yiyecekler yenmesini öneren uzmanlar iftar ve sahurda susuzluğa neden olabilen kavurma ve kızartmadan kaçınılması gerekiyor…

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top