Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Orucun İnsan Vücudu Üzerindeki Etkisi

Orucun İnsan Vücudu Üzerindeki Etkisi

Sponsorlu Bağlantılar

Orucun İnsan Vücudu Üzerindeki Etkisi
Oruç tutmaya başlandığında ilk günler bir takım zorluklar yaşanabilir… Uykusuzluk, baş ağrısı, dikkat – konsantrasyon bozukluğu, bağırsak faaliyetlerinin yavaşlaması bu zorluk ve belirtilerin başında gelir. Bu belirtiler neye bağlı oluşur ve nasıl önlenebilir?

Ramazan ayı dışında da baş ağrısı sorunu yaşıyor, migren rahatsızlığına sahip ya da kronik hipoglisemi sorununuz var ise oruç tutarken almanız gereken önlemleri doktorunuza danışmanızı öneririm. Oruç tutarken baş ağrısı yaşanması sağlıklı ve sorunsuz bedenlerde de kendini gösterebilir. Sigara kullanan, kafeini gün boyu fazlası ile tüketen bireyler oruç tutmaya başladıklarında baş ağrısı sorunu ile karşılaşabilirler. Ramazan ayı gelmeden evvel vücudunuzu bu ve benzeri maddelerden arındırmaya çalışmak, sigarayı azaltmak hatta bırakmak; kafein ağırlıklı ürünlerin tüketimini azaltmak rahat bir Ramazan ayı geçirmek için önemlidir.

Oruç Tutanlarda Bağırsak Faaliyetlerinin Yavaşlaması

Oruç tutmaya başlandığında bireyin sindirim sisteminde de bir takım değişiklikler olur. Hazımsızlık bu problemlerin en başlıca karşılanılanıdır. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte sindirim sisteminin bu yeni duruma alışması zaman alır. Bu nedenle oruç tutulmaya başlanan ilk günlerde kabızlık gibi sorunlar yaşanabilir, sabırlı olup beklemek gerekir. Bağırsak faaliyetleri yavaşlayan kabızlık sorunu yaşayan bireylerin sahurda kuru kayısı ya da incir yemeleri önerilir. Lif yönünden zengin gıdaların tüketilmesi, posalı yiyeceklerin sahur ve iftar menülerine eklenmesi bağırsak faaliyetlerini rahatlatacaktır.

Oruç Tutan ve Böbrek Sorunu Olanlar Dikkat

Böbrek yetmezliği, taş, kum gibi bilinen ya da henüz farkına varılmamış böbrek sorunu olanların Ramazan dönemine ekstra dikkat etmeleri gerekir. Uzun süre susuz kalacak olan beden böbrek hastalıklarının adeta tetikçisi. Eğer böbrek ile ilgili bir sıkıntınız var ise uzmanlar kesinlikle oruç tutulmamasını öneriyor. Dikkat!

Oruç Tutanlarda Uyku Problemi

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç tutan bireylerde sıklıkla görülen problemlerden bir diğeri de uyku düzeninin bozulması ve uyku sorunu yaşanmasıdır. Özellikle oruç tutmaya başlanılan ilk zamanlarda bu sorun kendini daha belirgin olarak gösterir. Oruç tutmanın en önemli öğünlerinden biri de sahura kalkmaktır. Havaların sıcak olduğu yaz dönemlerine denk gelen Ramazan aylarında uyku sorunları kendini daha fazla hissettirir. Zaten sıcakta uyku uyumak başlı başına bir sorunken bir de sahura kalkıp tekrar uykuya dalmak (tok karnına) kimi bünyelerde uykusuzluğu tetikleyebiliyor. Uyunacak odanın serinletilmesi, midenin ağır yemeklerle doldurulmaksızın beslenilmesi uyku sorununu en az seviyede yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top