Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları

Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları

Dinimiz, bütün müslümanları tek bir vücut gibi kabul etmiş, müslümanların birbirlerinin dertleri ile ilgilenmelerini istemiştir.

Peygamberimizin, Yanıbaşında komşusu aç olduğu halde tok yaşayan, kamil mü’min değildir anlamındaki hadis-i şerifi, konunun önemini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Bizim için en güzel örnek olan sevgili Peygamberimiz insanların en cömerdi idi.Ramazan ayında cömertliği doruk noktasına ulaşır, elinde ne varsa yoksullara dağıtırdı.Peygamberimizin mubarek hanımı Hz. Aişe diyor ki: Allahü teâlânın Rasûlü üç gün peşpeşe karnını doyurmamıştır. İsteseydi doyururdu. Lakin o, yoksulları doyurup kendisi aç kalmayı tercih ederdi.

Oruç yardımlaşma ve dayanışma duygusunu geliştiren bir ibadettir. Oruç tutan varlıklı bir kimse yoksulluğun ne olduğunu aç ve susuz kalarak daha iyi öğrenir. Bu sayede yoksulluğun sıkıntısını bizzat yaşar Yoksulların yaşadığı güçlüklerin farkına varır. Yoksullara daha çok yardım yapmayı arzular. Yapılan bu yardımlar insanlar arasında sevgi ve saygı bağlarını kuvvetlendirir. Cömertlik duygularını geliştirir.

Orucun İnsana Ve Topluma Faydaları

Oruç dinimizde çok önemli bir ibadettir. Oruç ibadetinin bireysel ve toplumsal birçok yararlari vardir. Fakat biz, orucu bu faydalari için degil, Allah’in hosnutlugunu kazanmak için tutariz.

Oruç ibadetinin bireye kazandırdıkları

Oruç ibadeti bizim Allah’la olan inancimizi güçlendirir.

Allah, kendisine övgü ve tesekkür borçlu oldugumuz yaraticimizdir. Çünkü o, insani özenle, degerli ve üstün varlik olarak yaratmıştır. Insana ilgi ve yakinlik göstererek, evrendeki her şeyi onun emrine vermiştir. Allah’in bize olan nimetleri sayamayacağımız kadar çoktur.

Oruç Allah’a olan inancımız gereği, onun hosnutlugunu kazanmak için tutulur. Oruç ibadetini yerine getirmekle, Allah’in bir buyrugunu yerine getirmis olur, böylece onun sevgisi kazaniriz. Allah’in sevgisini kazanmakla da mutlu olur, onun sefkat ve merhametini kalbimizde hissederiz. Bu durum ona olan inancimiz kuvvetlenmesini saglar.

Oruç, insanın iradesini güçlendirir.

Oruç tutan bir kimse yeme içime gibi bedensel istek ve aliskanliklarindan uzak durur. Bu durum onun iradesini güçlendirir, disiplinli bir hayat yasamayi, davranis ve arzularini kontrol altina almayi ögretir. Iyiliklere ve güzelliklere yönelmesini, kötülüklerden uzaklasmasini saglar.

Orucun kişi bakımından pek çok faydaları yanında toplumun huzuruna da sağladığı çok önemli faydaları vardır.

Oruç, insanın şefkat ve merhamet duygularını geliştirerek bunun topluma sevgi ve yardım şeklinde yansımasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayatında açlık nedir bilmeyen bir insan yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı gereği gibi anlayabilir mi? Bir eli yağda, bir eli balda” olan varlıklı bir kimse yoksulların çektiği ızdırabı yüreğinde duyabilir mi? Elbetteki, gereği gibi duyamaz.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top