Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Orucun Kuralları

Orucun Kuralları

Sponsorlu Bağlantılar

Orucun Kuralları
1- Oruç için niyet eder.

2- İmsaktan iftar anına kadar orucu bozan şeylerden hiçbirini yapmaz.

3- Kendi iradesi ile boşalmak ve kusmak yasaktır.

4- Gebe ve emziren kadınlar, ciddi hastalığı olanlar, yaşları çok ileri olanlar, deli olanlar oruçtan muaftır. Ancak, bazı durumlarda bunların kaza orucu tutmaları farzdır. Kadınlık hastalığı günlerinde kadın oruç tutmaz; lâkin, daha sonra tutamadığı günler sayısınca oruçlarını kaza olarak tutarlar.

5- Güneş battıktan sonra hurma veya tatlı bir yiyecekle ya da su ile oruç bozulur. İftar ile birlikte ortalama bir şeyler yenir.

6- Oruç tutan kadın ve erkeklerle ilgili özel durumlar vardır. Bu özel durumlar kaynaklarımızda izah edilmiş olup âlimlerimizce çeşitli vesilelerle umuma aktarılmaktadır.

Oruç tutulurken normalde helâl olan şeylerden bile uzak durulur. Bu da yalnız Allah’ın rızasını kazanmak için yapılır. Sağlık nedeni ile yiyip içmemek ibâdet değildir. İbâdet Allah rızası için kurallarına uygun icra edilen eylemdir.

Tutulması farz olan oruç Ramazan ayında tutulan oruçtur.

Arefe Günleri, Aşure Günleri, Zilhicce ayının ilk on günü, Muharrem ayının ilk on günü, Şaban ayında tutulabildiğince gün oruç tutmak Peygamberimiz Efendimizin sünnetidir. Ayrıca her arabi ayın 13-14-15. günleri, haftanın pazartesi ve perşembe günlerini Efendimiz (s.a.v.) oruçlu geçirirlerdi.

Sponsorlu Bağlantılar

alıntı

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top