Cuma , Kasım 21 2014
Son Haberler
Anasayfa / Egitim / Pasaport Süresi Uzatma

Pasaport Süresi Uzatma

Sponsorlu Bağlantılar

Pasaport Süresi Uzatma
Bulunduğunuz ilçenin Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine 3 fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ile başvurduğunuz takdirde pasaportunuzun süresini uzatabilirsiniz.

Pasaportların süreleri, üzerlerinde kayıtlı son geçerlilik tarihinden itibaren uzatılmakta olup, uzatma süresi işlemin yapılacağı günden başlamak üzere ileri doğru en fazla 5 yıl olabilmektedir.

Anne veya babanın pasaportunda kayıtlı çocuklardan 7 yaşına kadar uzatma harcı alınmaz. Ayrı pasaportu olan çocuklardan 0-6 yaş arasındakilerden ise uzatma harcı alınır. Ayrı pasaportu olan veya anne ve babasının pasaportunda kayıtlı olan ve yaşadığı ülkede zorunlu eğitime devam eden 7-16 yaş arasındaki çocukların pasaport uzatma işlemlerinden de harç alınmaz.

Mahkeme kararı, evlilik vb. nedenlerle adı, soyadı, nüfus kütüğü, anne veya baba adı, doğum tarihi, doğum yeri gibi kişinin kimliğini belirleyici bilgilerin değişmesi durumunda, şahsın eski kimlik bilgilerini ihtiva eden pasaportunun süresinin uzatılmayarak, yeni pasaport düzenlenmesi gerekmektedir.

Pasaport sahibi 18 yaşından küçük ise, anne ve babanın birlikte Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa gelerek çocuğun pasaport almasını onayladıklarına ilişkin bir muvafakatname vermeleri veya anne ve babanın birlikte konsolosluğa Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa gelmemesi halinde bu muvafakatnamenin yerel noter huzurunda düzenlenmesi gerekmektedir.

38 yaşını doldurduğu halde askerlik hizmetini yapmayan veya yapmış kabul edilmeyen erkek vatandaşlarımızın pasaportları, dövizle askerlik işlemlerini tamamlayabilmeleri amacıyla yalnız bir defa ve azami 6 ay süreyle uzatılabilmektedir.

Alıntıdır

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /Pasaport Süresi Uzatma/turk pasaportunun suresini uzatma

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top