Çarşamba , Ekim 22 2014
Son Haberler
Anasayfa / Ülkeler / Polonyanın Özellikleri

Polonyanın Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Polonyanın Özellikleri
Polonya Özellikleri

POLANYA DEVLETİN ADI: Polonya Halk Cumhuriyeti
POLANYA BAŞKENTİ: Varşova
POLANYA YÜZÖLÇÜMÜ: 312.677 km2
POLANYA NÜFUSU: 38.429.000
POLANYA RESMİ DİLİ: Polonya Dili (Lehçe)
POLANYA DİNİ: Katolik
POLANYA PARA BİRİMİ: Zloty

Polonya , resmi adı Polonya Cumhuriyeti Orta Avrupa’da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya,

güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi’dir. Ülke 312.679 km²’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 33. ülkedir.

Polanyaya nasıl gidilir?
Polonya milli hava yolunun İstanbul bağlantılı direk uçuşları var. Polonya’nın İstanbul’dan kalkan bir çok Avrupa havayolu vasıtasıyla aktarmalı olarak gitmek çok mümkün.

Polanya gezilecek yerler
Krakov dünyanın en önemli tuz madenlerinden birine sahip. Avrupa’nın en eski ve en büyük tuz mandeni. Halen müze olarak ziyaret edilebiliyor.

Katoviçe çok önemli bir dini şehri. Varşova başlı başına zaten önemli bir şehir. Unesco tarafından eski şehri koruma altına alınmış. Dünyaca önemli bir başkent. Bide Almanya tarafında yani batı tarafında Poznan diye bir şehri var. Polonya zaten çok Türkiye’den aşırı ilgi çekmemiş bir ülke olduğu için Krakov,GIdanks ve Varşova üçlüsü kuzeyde Gıdansk,ortada Varşova ve güneyde Krakov bence görülmesi gereken başlıca üç şehir.
polonyaAAA

Polanya mutfağı
Polonya’nın kendine has bir mutfağı var. Ağırlıklı olarak et. Bunun içinde tavuk etide var dana etide var ama çok sık domuz eti yerler. Bol çorbaları var sebze çok yerler özellikler lahana ve pancar en sevdikleri sebzeler ve her yemekte her ne olursa olsun yanında haşlamamı pürememi kızartmamı diye patates sorarlar. Patates Polonya’nın bi nebvi milli yemeği gibi dir.

Sponsorlu Bağlantılar
Aramalar
    /poloya milletinin özellikleri

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top