Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri

Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan Ayının Edebiyatımız Üzerindeki Etkileri
Edebiyat hayattan soyutlanamaz. Ne yaşıyorsak bu edebiyata da yansır. Edebiyatımızda Ramazan konusu geniş bir biçimde yer almıştır. Tüm kalabalık tasvirleri, medya polemik ve özel dosyaları bir yana ramazan kendi iklimi ile bir edebiyat konusu olmuştur.

Çok köklü bir tarihî geçmişi olan Türk edebiyatı bu temayı da yaygın bir şekilde ele almıştır. Ramazan konusu ağırlıklı olarak şiirimizde işlenmiştir. Türk Edebiyatı’nda on beşinci yüzyıldan itibaren görülmeye başlanan Ramazan şiirleri, 18. yüzyılda yoğunluk kazanmış, değişik nazım şekilleriyle kaleme alınarak günümüze kadar devam etmiştir. Ramazan temalı şiirler, eskisi kadar olmasa da bugün de yazılmaya devam ediliyor.

Divan ve Halk edebiyatlarında 15. yüzyıldan beri Ramazan hem dini ve manevi yönüyle hem de mizahi yönüyle işlenmiş, bu çerçevede çok geniş ve canlı bir kültür dünyası meydana getirilmiştir. İbadet yönünün yanında iftar, sahur ve bayramıyla da insanlar üzerindeki etkisi, bazen hayal ve mizah unsurlarıyla birlikte ele alınmıştır.
Ramazan, klasik edebiyatımızda da önemli bir yer tutmuştur. Divan edebiyatı şairlerinin, ramazan ayının gelişini kutlamak için yazdıkları ve devlet büyüklerine sundukları kasidelere “ramazaniye” deniliyordu. Bu kasidelerde ramazan bahsi giriş bölümünde ele alınıp işleniyordu.

Ahmet Rasim’in Ramazan Sohbetleri, Cenab Şahabettin’in İstanbul’da Bir Ramazan, Halit Fahri Ozansoy’un Eski İstanbul Ramazanları kitapları eski ramazanları, eski zamanlarda eski ramazanların özlemini içeriyor muhtemelen. Öyle ya da böyle bir medeniyeti anlatırken, o medeniyetin değerlerinin en çok hissedildiği ve gözlemlendiği zamanlara dair not düşmek başlı başına bir değer ve zenginliktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan ayına has kitap fuarları açılmakta “Dinî yayınlar” yanında çok sayıda edebi ve fikri eser de görücüye çıkmaktadır.Bunların yanı sıra çok sayıda yazar da okuru ile buluşma fırsatı yakalamaktadır. Fuarların müdavimleri yılda bir de olsa kitaba yaklaşıyor, adeta bu özel zamanları şölene çeviriyorlar.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top