Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Ramazan Ayının Kısaca Önemi

Ramazan Ayının Kısaca Önemi

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan Ayının Kısaca Önemi
Ramazan ayı biz müslümanlara Farz olan oruç tuttuğumuz aydır tüm müslümanların oruç tuttukları mübarek bir aydır.Ramazan ayının zamanı Hicri Takvim’e göre belirlenir ve düzenlenir Hicri takvim ise Halife Ömer’in zamanında düzenlenmiş.Hicri Takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar, miladi takvimden 11,12 gün kısadır. Bunun sonucu olarak Mübarek Ramazan ayı her sene miladi takvimde öne kayar. Yaklaşık olarak her 32 senede bir, Ramazan ayı aynı tarihlere denk gelmektedir.

Ramazan ayı akıl bali olmuş her müslümana Farzdır.Ramazan orucunu tutmanın şartları vardır bu şartlar birincisi Akıllı olmak ergenlik çağına ulaşmış olmak ve oruç tutmasına engel bir mazereti olmamak bu şartların olması ile birlikte her Müslüman’ın Ramazan orucunu tutması farzdır.

Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın İslam Peygamber Efendimize gönderilmeye Ramazan Şerif ayında başlamıştır.Ve bu mübarek ayda tüm müslümanların oruç tutması emredilmiştir ve Farz kılınmıştır.

Bir Ayeti kerimede şöyle buyuruluyor;

O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz Bakara süresi 185. ayet..

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan ayı boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek içmek ve cinsel ilişkide bulunmak biz Müslümanlara yasaklanmıştır.Ramazan orucu tüm müslümanlara fazrdır.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top