Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Ramazan bayramı önemi

Ramazan bayramı önemi

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan bayramı önemi
Bilindiği gibi, halk arasında “üç aylar” olarak anılan “Recebü’l-ferd”, “Şa’bânü’l-muazzam” ve “Ramazanü’l-mübarek” aylarının İslam dininde önemli bir yeri vardır. İçerisinde “Regaib” ve “Mirac” kandillerinin bulunduğu ve Adem (a.s.)’den beri kıymetli olan Recep ayı ile “Berat” kandilinin bulunduğu Şaban ayından sonra, onbir ayın sultanı diye dabir edilen Ramazan ayı gelmektedir.

İctimai Yardımlaşma ve Dayanışma

Bayramların cemiyet hayatımızda çok özel bir yeri vardır. Çocuklar, gençler, olgunlar ve yaşlılar gruplar halinde camilere doluşurlar, büyük bir huşu içerisinde namazlarını kılarlar. Bayram namazından sonra bütün müslümanlar birbirlerinin bayramlarını kutlarlar, daha sonra aile büyükleri, eş-dost, akraba ve komşuları ziyaret ederek, büyüklerin ellerini öperek dualarını alırlar.

Bayramlar sevgi ve saygının artmasına vesile olur. Yine, dini bayramlarımızdaki güzel adetlerimiziden biri de; yetimler, fakirler, garipler ve çocukların sevindirilmesi, yardıma muhtaç olan kimselere yardım edilmesi ictimai yardımlaşma ve dayanışmanın tezahür etmesidir. Ramazan bayramında fakirlere sadaka-ı fıtır verilmesi, kurban bayramında ise, akrabaya ve komşulara kurban dağıtılması kadar hikmetlidir.

Ramazan bayramının üç ayrı özelliği vardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirir.
Müslümanlar arasında karşılıklı görüşme, barışma ve birbirini ziyaret etme ve hediyeleşme adettir.
Müslümanlar bu bayramda, özellikle bayram namazından sonra yakınlarının kabirlerini ziyaret ederler.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top