Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Ramazanda Nasıl Dua Edilir

Ramazanda Nasıl Dua Edilir

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazanda Nasıl Dua Edilir
Dua eden kişi gönülden dua etmeli, iyi şeyler istemeli, istediği şeyler doğrultusunda da çaba göstermelidir. Allah insanın gönlünden geçenleri bilir; ama dil ile dua etmenin çok farklı güzellikleri vardır. Dua etmenin belli bir kuralı yoktur. İçimizden geldiği gibi güzel olan her şeyi isteyebiliriz. Allah’a dua etmek için hiçbir aracı kurum ve kişiye de ihtiyacımız yoktur. Namaz kılarken Fatiha suresinde söylediğimiz gibi

Biz ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım isteriz.(Fatiha suresi, 4.ayet)

Kur’an-ı Kerimde ve Hadis-i fieriflerde bizim için dua örnekleri vardır:

Ramazan`ın ilk gecesinde Cennet kapıları açılır. Her gece sabaha kadar bir münadi seslenir: Günahlarının affedilmesi için istiğfar eden yok mu? Tevbe eden yok mu? Allah tevbesini kabul buyursun. Dua eden yok mu? Cevap verilsin. Kendisi için bir şey isteyen yok mu? isteği hemen karşılansın

Rahmet deryasının taştığı Ramazan ayı boyunca en güzel duaları okur; salavat ve münacatları fırsat buldukça tekrar eder; Kur`ân`dan ve hadislerden alınan kıymetli dualara yapışarak Allah`a biraz daha yakınlaşmaya çalışır.

Rabb’imiz! Bize dünyada da ahirette de güzellik ver. Bizi ateşin azabından koru.(Bakara suresi, 201.ayet)

Rabb’im! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Duamı kabul eyle. Rabb’imiz! hesap görülecek günde beni, ana-babamı ve bütün inananları bağışla.(İbrahim suresi, 40-41.ayet)

Namazda okuduğumuz pek çok sûre ve dua ile aslında Allah’a dua ettiğimizi biliyor muyuz?

İnsanlar sıkıntıda dua ettikleri gibi genişlikte de dua etmelidir. Dara düştüğünde Allah’a sığınmak rahata erince Allah’a unutmak çok yanlış bir davranıştır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur: İnsana bir sıkıntı dokundu mu gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken bize dua eder. Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslü gösterilmiştir.(Yûnus suresi, 12.ayet) (S.A.)

Dua ederken önemli olan konuları maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz

Dua ederken herhangi bir aracı kişiye veya kuruma ihtiyacımız yoktur. Dileklerimizi doğrudan Allaha iletiriz.

Dua ederken gönülden etmeliyiz. Çünkü Allah kalplerimize bakar.

Dua ederken gösteriş yapmak, ağlamaklı roller yapmak, yüksek sesle bağırıp çağırmak, duanın amacına aykırıdır ve günahtır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan ayında dilediğimiz gibi içimizden geldiği gibi bol bol dua etmeliyiz Rabbim boş vakitlerimizi dua ederek geçirmeyi ve duası kabnul olanlar eyler inşallah bizleri..

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top