Son Haberler
Anasayfa / Dini Bilgiler / Ramazanda Nasıl Oruç Tutulur

Ramazanda Nasıl Oruç Tutulur

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazanda Nasıl Oruç Tutulur
Islamin bes sartindan dördüncüsü, mübârek Ramazan ayında, hergün oruç tutmaktır. Oruç, hicretten onsekiz ay sonra, Sa’bân ayının onuncu günü, Bedr gazasından bir ay evvel farz oldu. Ramazan, yanmak demektir. Çünkü, bu ayda oruç tutan ve tevbe edenlerin günahlari yanar, yok olur. Ramazanda oruç tutmak akıl balig olan her müslümana farzdır.

Oruç imsak vaktinden güneşin batmasına kadar geçen zaman içinde yeme, içme ve cinsî birleşmeyi ibadet niyetiyle terketmektir.

Buna göre oruç tutacak kimsenin önce oruca niyet etmesi gerekir. Niyetin sözle olanı, Yarın Allah rızası için oruç tutmaya niyet ettim” gibi bir ifade ile yapılmış olur. Bunu dili ile söylemeyip kalbinden geçirmek de kafidir. Oruç tutmak niyetiyle kalkıp sahur yiyen kimse de fiil ile niyet etmiş olur. Niyetin oruç günü, güneşin tepe noktasına gelmesinden önce yapılmış olması şarttır.

İmsak vaktinden maksat fecir; yani tan yerinin ağarmasıdır. Oruca niyet eden kimse imsaktan itibaren yeme ve içmeyi eşi ile cinsî birleşmede bulunmayı terkeder. Bunların dışında terk etmesi farz olan bir şey yoktur; normal, günlük işleri ile meşgul olabilir. Akşam olup güneş batınca oruç yasaklarından birini işleyerek orucunu açar.

İftarın geciktirilmemesi matlûptur. İftardan önce şöyle bir dua okunması uygundur: Allahım senin için oruç tuttum, sana iman ettim, sana güvendim ve dayandım, senin lûtfettiğin rızık ile orucumu açıyorum, geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla Rabbim!

Peygamberimizin yaptığı dualardan biri..

Sponsorlu Bağlantılar

Allahım! Her şeyi kuşatan rahmetinle senden beni bağışlamanı diliyorum! Susuzluk gitti, damarlar ıslandı ve inşaallah sevap kazanıldı.Allahım senin için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açtım.

Hakkında Serkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top